Menü
ANA SAYFA
AKTÜALİTE
=> Damizlik Kucukbas Hayvanlar
=> 2199-Once Zihniyet Degismeli
=> Belgesiz Avcilik Yapanlara Ceza Kesildi
=> Kuran Kursunda Hirsizlik
=> Salihliye Hastane
=> 65 yas ustu ucretli
=> Koy Okullari Yasam Merkezi Oluyor
=> Salihli OSB Dev Yatirim
=> Istanbul Ataturk Havalimani Millet Bahcesi Oluyor
=> Salihli Para Kongeresi
=> Cirit ve Keskek Festivali
=> Allahdiyen de Dereye Dusen Sahis Kurtarildi
=> Ask-i Bahar Konseri
=> Cocuklarin Gozlerinde Mutluluk
EDiTÖRDEN
HiKAYELER
SALİHLİ SANAT DOSTLARI
AYIN KiTABINI TANIYALIM
R Ö P O R T A J L A R
ŞAiRLER-ŞiiRLER
SPOR HABERLERi
TÜRKİYE'Yİ TANIYALIM
Salihli-MANİSA ve Rotterdam-HOLLANDA
KARAKALEM
YAZARLAR-HABERCi
L i N K L E R
V i D E O L A R
Ziyaretçi Defteri
İletişim : mustafa_toga@hotmail.com
Arşiv-I ...... H A B E R L E R : 001-200
Arşiv-II .... H A B E R L E R : 201-341
Arşiv-III ... H A B E R L E R : 342-414 .......... 2304-2404
Arşiv-IV ... H A B E R L E R : 415-522
Arşiv-V ..... H A B E R L E R : 523-642
Arşiv-VI . H A B E R L E R : 643 - 800
Arşiv-VII. H A B E R L E R : 801-1101
Arşiv VIII. H A B ERLE R: 1102-1500
Arşiv-IX. H A B E R L E R: 1501-1850
Arşiv-X.. HABERLER: 1851-2150
Arşiv-XI.. HABERLER: 2151-2303
 

Damizlik Kucukbas HayvanlarYÜZDE SEKSENBEŞ HİBELİ KÜÇÜKBAŞ HAYVANLARIN TESLİMİ YAPILDI
                       

Tarım ve Orman Bakanlığınca yürütülen “Damızlık Küçükbaş Hayvan Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi” kapsamında, Damızlık Küçükbaş Hayvan Dağıtım Programı düzenlendi. Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce, Manisa Ticaret Borsası Hayvan Pazarı’nda düzenlenen etkinlikte damızlık küçükbaş hayvanlar sahiplerine teslim edildi.

MANİSA

19 Ekim 2021 // Haber Merkezi // 373

18.10.2021 tarihinde düzenlenen programın açılış konuşmasını yapan Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk; “ Bugün Proje kapsamında 2.400 hayvanı üreticilerimizle buluşturuyoruz. Bu işlemin yüzde 80’nini tamamlamış durumdayız. Manisa İlinde toplamda 150 yetiştiricimiz 2.400 adet damızlık küçükbaş hayvan alımı yapacaktır. Proje Manisa, İzmir, Afyon, Denizli ve Kütahya İllerinde uygulanmaktadır. Bu Projede Manisa’mızın da yer almasından dolayı Sayın Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı arz ediyorum. İlimizde 150 yetiştiricimiz hibe projesine hak kazanmış olup, her bir yetiştiricimize 15 damızlık koyun/keçi ve 1 damızlık koç/teke olmak üzere toplam 16 hayvan %85 hibeli olarak verilmektedir.

İlimizde aynı zamanda Damızlık Koç Teke Projesi uygulanmış olup, Salihli İlçemizde Damızlık Koyun Keçi Birliğimizin işletmiş olduğu Koç Teke Ağılımızdan toplam 77 adet Kıvırcık ırkı Koç; İzmir, Manisa, Bursa, Bilecik ve Balıkesir İllerimizde bulunan yetiştiricilerimize % 50 hibeli olarak gönderilmiştir.

“Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık İşletmelerine Yönelik Yatırımların Desteklenmesi Programı” kapsamında ise İlimizde 26 yetiştiricimize %50 hibeli yaklaşık 1.000.000 TL lik ahır, ağıl, alet, ekipman alımı desteklemesi yapılmaktadır.

Arıcılık Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında 15 arı yetiştiricimize Arıkovanı, Güneş Enerjisi Paneli, Bal Sağım Makinesi gibi Arıcılık ekipmanları alımı için % 50 hibeli yaklaşık 150.000 TL destekleme yapılmaktadır.

Tüm bu Bakanlık Projelerimizin yanı sıra İlimiz özelinde kurum ve paydaşlarımız ile yürüttüğümüz hayvancılık projeleri de bulunmaktadır. Manisa Valiliği YİKOB finansmanı ile yürütülen projelerimiz; “Küçükbaş Otomatik Yemlik Projesi”, “Sağım Hijyeninin Arttırılması Projesi”, “Koyun Keçi Banyoluğu Projesi”, “Emek sizden, İlaç Bizden, Varroa ile Mücadele Projesi”, “Ana Arı Dağıtım Projesi”, “Organik Arıcılığa İlk Adım Projesi”, Manisa'daki Soğuk Su Özelliği Olan Akarsuların Kırmızı Benekli Alabalık ile Balıklandırılması Projesi” dir. Manisa Büyükşehir Belediyesi ile yürütülen projemiz ise “Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliğinde Sürü İyileştirme Projesi” dir.

Manisa İli Bölgemizde önemli bir hayvancılık merkezi konumunda bulunmaktadır. Manisa, Kanatlının başkentidir. Küçükbaş’ta da 1 milyon 100 bin civarında sayımız var. Teslimi yapılan küçükbaş hayvanların yetiştiricilerimize hayırlı ve bereketli olmasını temenni ediyorum” dedi.

Türkiye’nin hayvansal üretimde gerek küçükbaş gerekse büyükbaşta Dünya’ya örnek olmuş bir Ülke olduğuna vurgu yapan Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriyya Erdurmuş; “Bugün 18.3 milyon büyükbaş varlığımız, yaklaşık 23 milyon ton süt üretimimiz, aynı zamanda süt ve süt ürünleri ihracatımız söz konusudur. Keza 57 milyonun üzerinde küçükbaş hayvan varlığı ile Avrupa’da birinci sırada olan bir ülke konumundayız.

Projeden yararlanan üreticilerimiz inşallah üretimlerini artırarak devam ederler. Bu 15 koyun onların gelirleri için bir maya olur. Sürülerini büyüterek devam ederler. Bu projenin Manisa’mıza ve tüm üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından yetiştiricilere çekleri verilerek, dağıtımı yapılan hayvanların takdimi için padoklara geçildi. Koçlara nazar boncuklu kolye ve çan takıldı.

Programa; Manisa Milletvekili Semra Kaplan Kıvırcık, Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, Vali Yardımcısı Mustafa Özkaynak, Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, İl Müdür Yardımcıları Melikşah Taşkın, Mustafa Gündoğar, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Ali Gök, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, İlçe Müdürleri, Kurum Amirleri, Hayvancılık Birlik Başkanları, Siyasi Partiler ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkan ve Temsilcileri, konu sorumlusu teknik personeller ile proje faydalanıcıları katıldı.


Bugün 504994 ziyaretçi (1301697 klik) kişi burdaydı!
 
Her Gün Yeni Bir Başlangıçtır.....Toga Medya.....2006 dan bu yana

“Düşünce, Aktüalite, Edebiyat”
TÜRKİYE
 
Copyrigt 2014 ..... Her Hakkı Saklıdır ..... Design by TogaMedya
Sitemizde yayınlanan haberler kaynak gösterilmeden kullanılamaz. mustafa_toga@hotmail.com ve info@togamedya.net E-mail adresinden bize ulaşabilirsiniz…