Menü
ANA SAYFA
AKTÜALİTE
=> Damizlik Kucukbas Hayvanlar
=> 2199-Once Zihniyet Degismeli
=> Belgesiz Avcilik Yapanlara Ceza Kesildi
=> Salihli Para Kongeresi
=> Salihli de Petrol Bulundu
=> Kablo Hirsizi Yakalandi
=> Toplu Tasimaya Zam
=> MTAL Turkce Atolyesi
=> Kirazcilar Tepkili
=> Bati Karadeniz Tatili
=> Lavanta Senligi Salihli'de
=> Sel Felaketi Bati Karadeniz'de
=> Manisa'da Kuraklik Kapida
EDiTÖRDEN
HiKAYELER
SALİHLİ SANAT DOSTLARI
AYIN KiTABINI TANIYALIM
R Ö P O R T A J L A R
ŞAiRLER-ŞiiRLER
SPOR HABERLERi
TÜRKİYE'Yİ TANIYALIM
Salihli-MANİSA ve Rotterdam-HOLLANDA
KARAKALEM
YAZARLAR-HABERCi
L i N K L E R
V i D E O L A R
Ziyaretçi Defteri
İletişim : mustafa_toga@hotmail.com
Arşiv-I ...... H A B E R L E R : 001-200
Arşiv-II .... H A B E R L E R : 201-341
Arşiv-III ... H A B E R L E R : 342-414 .......... 2304-2404
Arşiv-IV ... H A B E R L E R : 415-522
Arşiv-V ..... H A B E R L E R : 523-642
Arşiv-VI . H A B E R L E R : 643 - 800
Arşiv-VII. H A B E R L E R : 801-1101
Arşiv VIII. H A B ERLE R: 1102-1500
Arşiv-IX. H A B E R L E R: 1501-1850
Arşiv-X.. HABERLER: 1851-2150
Arşiv-XI.. HABERLER: 2151-2303
 

Kirazcilar Tepkili
KİRAZ ALIM FİYATLARI DÜŞÜYOR ÜRETİCİLER TEPKİLİ
Salihli’ye bağlı ve yasa gereği Mahalleye dönüştürülen Çamurhamamı, Gökköy, Allahdiyen, Bahçecik köylerinde üretimi yapılan kalibresi ve lezzetiyle meşhur, coğrafi işaret belgesiyle tescilli, büyük bir bölümünün yurt dışına ihraç edildiği ve dünyaca ünlü Salihli (Ziraat 900) kirazında hasat devam ediyor.


Salihli-MANİSA
20 Haziran 2022 // Haber Merkezi // 481

 
Hasadın ilk günlerinde kilogramı 60 liradan, daha sonra 40-45 lira arasında işlem gören kirazın geçen 10 günlük süreç içersinde aracı firmalar tarafından fiyatı bir anda 30 liraya kadar düştüğü belirtildi. Kiraz üreticileri, “üretimi yapılan kalibresi ve lezzetiyle meşhur, coğrafi işaret belgesiyle tescilli, büyük bir bölümünün yurt dışına ihraç edilen kiraz ne yazıkki geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda aynı senaryoyu sergilemeye devam ediyorlar. Kiraz alım noktasında İki firma var ve onlarda fiyatı düşürmeye çalışıyor ”diyerek aracı firmaların fiyatları düşürmesine tepki gösteren
Salihli’ye bağlı ve yasa gereği Mahalleye dönüştürülen Çamurhamamı, Gökköy, Allahdiyen, Bahçecik köylerinde üretimi yapılan kalibresi ve lezzetiyle meşhur, coğrafi işaret belgesiyle tescilli, büyük bir bölümünün yurt dışına ihraç edildiği ve dünyaca ünlü Salihli (Ziraat 900) kirazında hasat devam ediyor.
“ÜRETİCİLER KİRAZ ALIMLARINDA FİYATLARIN AŞAĞI ÇEKİLMESİNE TEPKİ GÖSTERDİLER”
Hasadın ilk günlerinde kilogramı 60 liradan, daha sonraki günlerde 40-45 lira arasında işlem gören kirazın geçen 10 günlük süreç içersinde aracı firmalar tarafından fiyatı bir anda 30 liraya kadar düşürüldüğünü belirten kiraz üreticileri, Tarım Orman İlçe Müdürlüğü, Ziraat Odası, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası gibi yetkili kurumların yaşanan fiyat karmaşası sorununa bir çözüm getirilmesi konusunda kendilerine yardımcı olmalarını istediler.
“YETKİLİLERİN FİYATTA İSTİKRARIN SAĞLANMASI İÇİN BİZLERE YARDIMCI OLMALARINI BEKLİYORUZ”
Fiyatların birden aşağı çekilmesine anlam vermenin mümkün olmadığını belirten Kiraz Üreticisi Hasan Oğuz,”10 dönüm arazi üzerinde kiraz üretimi yapıyorum. Kiraz, hasadın ilk günlerinde kilogramı 60 liradan işlem gördü. Daha sonraki günlerde ise 40-45 lira arasında işlem görmeye başladı. Şu anda 30 liraya kadar düştü. Bu yıl kirazdan yüzümüz gülecek diye sevinirken doğal afet nedeniyle aracı firmalar fiyatlar birden fiyatı aşağı çektiler. Fiyatların birden düşürülmesine anlam vermek mümkün değil. 30 yıllık üreticiyim. Bir taraftan yaşanan doğal afetler nedeniyle mağdur olduk. Diğer taraftan da aracı firmaların fiyat düşürmesi ile mağdur oluyoruz. Yetkililerin fiyatta istikrarın sağlanması için bizlere yardımcı olmalarını bekliyoruz ”dedi.
“PARAYI ARACI KAZANIR ÜRETEN MAĞDUR OLUR”
Gökköy Muhtarı Cavit Urf,” Son yıllarda yaşanan mevsim değişiklikleri yüzünden sıkıntılı günler geçiriyoruz. Hasat sezonu geçen yıla göre 10 gün geç başladı. Çamurhamamı Köyü’nde hasadın son günleri yaşanıyor. Gökköy, Bahçecik ve Allahdiyen Köylerinde hasat devam ediyor ve ortalama olarak 500 ton kiraz ihracat ediliyor. Ne yazakki kiraz alımlarında geçen yıl olduğu gibi aracı firmalar tarafından fiyatlar aşağı çekilmeye başlandı. Gerekçe olarakta bu bölgede kirazların aynı anda olgunlaştığı ve depoların dolu olduğu belirtiliyor. Alım yapmadıkları günlerde oldu. Üretici kirazı gününde satamazsa elinde kalır. Parayı aracı kazanır üreten mağdur olur. Biz üreticiler, üretim aşamasında Tarım ve orman ilçe Müdürlüğü ile Ziraat Odası’nın uyarılarını dikkate alarak bilinçli bir şekilde üretim yapıyoruz. Satış ve pazarlamada ise Tarım Orman İlçe Müdürlüğü, Ziraat Odası, Ticaret ve Sanayi Odası ve Ticaret Borsası gibi yetkili kurumların hiçbir etkisi yok. Avrupa ülkeleri Salihli ve yöresinde üretilen Ziraat 900 kirazını tanıdılar ve tüketimini yapıyorlar. Biz ise pazarlama konusunda geride kaldık. Parayı aracılar kazanıyor. Çünkü Kiraz alımını yapan firmaların hiç biri resmi değil. Üreticiden kirazı alıp, kantara koyuyor ve işletmelere satıyor. Bu işten aracı karlı çıkıyor. Bölgenin kiraz üretimi yeni değil 1948’li yıllara dayanır. Kooperatif var faaliyette değil. Kooperatifçiliği geliştirmek için yetkili kurumların öncülük etmelerini bekliyoruz”dedi.


 
“YARIN KAÇ LİRADAN ALIMI YAPILACAĞI BELLİ DEĞİL
 
Kiraz üreticilerinden Latif Karataş,” Coğrafi işaret belgesiyle tescilli, büyük bir bölümünün yurt dışına ihraç edilden dünyaca ünlü Salihli (Ziraat 900) kirazında hassat Çamur Hamamı Köyü ile 10 gün önce başladı. Hasatın ilk günlerinde Kalibresine göre kilogramı 60 liradan satışı gerçekleştirilen kirazın hasadı devam ediyor. Çamur Hamamı Köyü’nde hasatın sonuna gelindi. Gökköy, Allahdiyen ve bahçecik Köylerinde devam ediyor. Son günlerde yağmuru bahane eden aracı firmalar kirazda hiçbir çürüme olmadığı halde fiyatları bir anda 30 liraya çektiler. Kirazın alım fiyatları günlük olarak değişiyor. Yarın kaç liradan alımı yapılacağı belli değil. Son iki yıldır aracı firmaların kirazda yaptığı uygulamadan bizlerde olumsuz yönde etkileniyoruz. Üreticilerin bu mağduriyetinin giderilmesi için yetkili kurumların desteğini bekliyoruz ”dedi.
“KİRAZDA PARAYI ARACI KAZANIR ÜRETEN MAĞDUR OLUR”
Kiraz üreticisi olan ve aynı zamanda Manisa ve İlçeleri Sürücü Kursları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ünlen,” Son yıllarda yaşanan mevsim değişiklikleri yüzünden sıkıntılı günler geçiriyoruz. Hasat sezonu geçen yıla göre 10 gün geç başladı. Çamur Hamamı Köyü’nde hasatta son günler yaş anıyor. Gökköy, Bahçecik ve Allahdiyen Köylerinde hasat devam ediyor. Allahdiyen Köyü bugün için alıcı firmaların merkezi konumunda. Ne yazakki kiraz alımlarında geçen yıl olduğu gibi aracı firmalar tarafından fiyatlar aşağı çekilmeye başlandı. Kirazda parayı aracı kazanır üreten mağdur olur. Biz üreticiler, üretim aşamasında Tarım ve orman ilçe Müdürlüğü ile Ziraat Odası’nın uyarılarını dikkate alarak bilinçli bir şekilde üretim yapıyoruz. Tarım sigortasının önemi anlatılır. Sigorta şirketleri dolu ve yağmur riskini taşıyan ürünleri sigorta kapsamına almıyor. Kirazı olumsuz hava şartlarında etkileyen en önemli iki konu vardır.
“BİRİ DOLU DİĞERİ YAĞMUR”
Çiftçi kayıt sistemi kapsamında üreticiler desteklemeden yararlanırken kiraz üreticisi yararlanamıyor. Satış ve pazarlamada ise Tarım Orman İlçe Müdürlüğü, Ziraat Odası, Ticaret ve Sanayi Odası ve Ticaret Borsası gibi yetkili kurumların hiçbir etkisi yok. Avrupa ülkeleri Salihli ve yöresinde üretilen Ziraat 900 kirazını tanıdılar ve tüketimini yapıyorlar. Biz ise pazarlama konusunda geride kaldık. Parayı aracılar kazanıyor. Çünkü Kiraz alımını yapan firmaların hiç biri resmi değil. Üreticiden kirazı alıp, kantara koyuyor ve işletmelere satıyor. Bu işten aracı karlı çıkıyor. Bölgenin kiraz üretimi yeni değil 1948’li yıllara dayanır. Kooperatif var faaliyette değil. Kooperatifçiliği geliştirmek için yetkili kurumların öncülük etmelerini bekliyoruz. Galip’te halimizi soran yok, denetim yok” dedi.

Bugün 519301 ziyaretçi (1348974 klik) kişi burdaydı!
 
Her Gün Yeni Bir Başlangıçtır.....Toga Medya.....2006 dan bu yana

“Düşünce, Aktüalite, Edebiyat”
TÜRKİYE
 
Copyrigt 2014 ..... Her Hakkı Saklıdır ..... Design by TogaMedya
Sitemizde yayınlanan haberler kaynak gösterilmeden kullanılamaz. mustafa_toga@hotmail.com ve info@togamedya.net E-mail adresinden bize ulaşabilirsiniz…