<br>
<table border=
 
Menü
ANA SAYFA
AKTÜALİTE
=> Salihlide Kadin Girisimciler Senligi
=> Mahmut Börekcigil Vefat Etti
=> Korsan Tasimaciliga Siki Denetim
=> Baraj ve Göletlere Sazan Baligi Birakildi
=> Salihli ve Yöresi JES Tehdidi
=> Üniversite Sinavinda ilk 3 Bine Ödül
=> Üzüm Festivali Basladi
=> Okul Cevrelerinde Denetim
=> Türk Diasporasi Zirvesi
=> Salihli de Gaziler Günü Kutlandi
=> Örtü Alti Bagcilik
=> Manisa Cevre Gönüllüleri Toplandi
=> Kaskinla Yol Ver Hayata
EDiTÖRÜN SECTiKLERi
HiKAYELER VE YAZILAR
SALİHLİ SANAT DOSTLARI
SPOR SERVİSİ HABERLERi
AYIN KiTABINI TANIYALIM
R Ö P O R T A J L A R
ŞAiRLER-ŞiiRLER
TÜRKİYE'Yİ TANIYALIM
Salihli-MANİSA ve Rotterdam-HOLLANDA
KARAKALEM
YAZARLAR-HABERCiLER
L i N K L E R
V i D E O L A R
Ziyaretçi Defteri
İletişim : mustafa_toga@hotmail.com
Arşiv-I ...... H A B E R L E R : 001-200
Arşiv-II .... H A B E R L E R : 201-341
Arşiv-III ... H A B E R L E R : 342-414 .......... 2304-2404
Arşiv-IV ... H A B E R L E R : 415-522
Arşiv-V ..... H A B E R L E R : 523-642
Arşiv-VI . H A B E R L E R : 643 - 800
Arşiv-VII. H A B E R L E R : 801-1101
Arşiv VIII. H A B ERLE R: 1102-1500
Arşiv-IX. H A B E R L E R: 1501-1850
Arşiv-X.. HABERLER: 1851-2150
Arşiv-XI.. HABERLER: 2151-2303
 

Salihli ve Yöresi JES Tehdidi
SALİHLİ VE YÖRESİ JES TEHDİDİ ALTINDA

 

Salihli çevre Derneği, yasa gereği mahalleye dönüştürülen Yılmaz Beldesi’nde önceki gün gerçekleştirdiği basın açıklamasında SANKO Holding A.Ş. tarafından açılması istenen 17 adet JES kuyularının iptali için çağrıda bulunurken, söz konusu şirketin bölgede iki adet JES Kuyusu açtığı belirtildi.

 

Salihli-MANİSA
28 Ağustos 2023 // Haber Merkezi // 733

 

Dava Avukatı Yıldıray Çıvgın konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada “Salihli'de SANKO Holding A.Ş. tarafından açılacak 17 JES kuyu keşif raporları zamanında mahkeme heyetine sunulmamış, bilirkişiler ek süre istemiştir. Bu arada SANKO şirketi mahkeme süreci devam etmesine rağmen belirtilen sondaj alanlarının göstermelik belgelerle yerini değiştirmekte ve sondajlarına devam etmektedir” dedi

Salihli çevre Derneği,  Şehir merkezinde ve yasa gereği mahalleye dönüştürülen Yılmaz Beldesi’nde önceki gün gerçekleştirdiği etkinlikte broşür dağıttı. Yapılan basın açıklamasında ise SANKO Holding A.Ş. tarafından açılması istenen 17 adet JES kuyularının iptali için çağrıda bulunurken, söz konusu şirketin bölgede iki adet JES Kuyusu açtığı öne belirtildi.

      Salihli Çevre Derneği Avukatı Yıldıray Çıvgın yaptığı basın açıklamasında,” Salihli’de JES Israrı devam ediyor. Daha önce idare mahkemeleri birçok kez köylüler lehine karar vermiş olmasına rağmen; SANKO şirketi Salihli Ovasında jeotermal elektrik santrali kuyuları açmaya devam etmek istiyor. JES’lerin bu ova için ne kadar zararlı olduğu, daha önce açılan davalarda alınan bilirkişi raporlarıyla birçok kez kanıtlandı. Özellikle açılan kuyuların yer altından çıkardığı ağır metaller toprağı kurutmaktadır. Salihli Ovası da birinci sınıf marjinal tarım arazisi sınıfında olup, tarım için dünyanın en verimli ovalarından biridir.

     Son olarak yine SANKO Holding A.Ş tarafından Salihli’nin çeşitli köylerinde 17 adet JES kuyusu açılması için ÇED Başvurusu yapılmış ve Manisa Valiliği tarafından “ÇED Gerekli Değildir” kararı verilerek çevresel etki değerlendirmesi yapılmamıştır. Salihli Çevre Derneği ve 8 vatandaş, bu karara karşı Manisa 2. İdare Mahkemesinde iptal davası açmıştır. Bu iptal davasında, bilirkişi heyeti tarafından keşif gerçekleştirildi. Keşif sırasında, raporda bulunan iki kuyunun yerinin değiştirildiği, bu yer değişikliğinin ÇED raporunda ve mahkemeye sunulan belgeler arasında bulunmadığı ve ayrıca değişikliğe ilişkin resmi makamlarca herhangi bir ilanın yapılmadığı tespit edildi. Hakkında ÇED sürecine ilişkin herhangi bir karar bulunan bu iki noktada SANKO şirketi tarafından JES kuyusu çalışmalarının başladığı, kuyuların açıldığı da tespit edildi.

     Bu süreçte SANKO Holding A.Ş. tarafından Salihli’de açılacak 17 JES kuyu keşif raporları zamanında mahkeme heyetine sunulmamış ve bilirkişiler ek süre istemiştir. Bu arada Şirket, mahkeme süreci devam etmesine rağmen belirtilen sondaj alanlarının göstermelik belgelerle yerini değiştirmekte ve sondajlarına devam etmektedir ”dedi.
Bugün 744570 ziyaretçi (1943219 klik) kişi burdaydı!
 
Her Gün Yeni Bir Başlangıçtır.....Toga Medya.....2006 dan bu yana

“TogaMedya doğru, dürüst, şeffaf gazetecilik”
TÜRKİYE
 
Copyrigt 2014 ..... Her Hakkı Saklıdır ..... Design by TogaMedya
Sitemizde yayınlanan haberler kaynak gösterilmeden kullanılamaz. mustafa_toga@hotmail.com ve info@togamedya.net adresinden bize ulaşabilirsiniz…