<br>
<table border=
 
Menü
ANA SAYFA
AKTÜALİTE
EDiTÖRÜN SECTiKLERi
HiKAYELER VE YAZILAR
SALİHLİ SANAT DOSTLARI
SPOR SERVİSİ HABERLERi
AYIN KiTABINI TANIYALIM
=> EKMEK KIRINTISI
=> GÜN DÖNÜMÜ
=> KÜLTÜR OTAĞI SALİHLİ
=> OĞUZ DEDE (Roman)
=> BİTMEYEN SEVDA
=> OKUYAN KÖR DİNLEYEN SAĞIR
=> YATSIDA SÖNMEYEN MUM IŞIĞINDA
=> DAĞ ARDI DUYAMIYORUM
=> MUSKA-Sadık Yemni
=> GAM-Hakan Yel
=> EŞŞEKLER KASABASI
=> BENİM ADIM KIRMIZI
=> BUGÜN SEVGİNİN GÜNÜ
=> GARABET
=> BENİM YARİM NİLÜFER ÇİÇEĞİ-LİEN
=> İNSAN SELİNİN DAMLALARI
=> YARININ ADI ÜMİTTİR
=> SEVGİMİ SİPER YAPTIM
=> ÖLÜM TEĞET GEÇTİ
=> KAYBOLMUŞ HAYATLAR
=> 26-HEY ÇOCUK BAKASANA
=> OMUZUNDA BİR PUHU KUŞU
=> GAZLI BEZ
=> YOKLUĞUNA DÜŞÜYORUM
=> MUTLULUĞUN GÜLÜMSEMESİ
=> SEVMEK DELİLİKSE BEN ZIR DELİYİM
=> ZAMAN SEVMEYE YETMEYECEK
=> TEK KANATLI BİR KUŞ
=> KÜRK MANTOLU MADONNA
=> MATEMLİ KARDELEN
=> KUŞ DA ÖLDÜ
=> BEN DE ARTIK FARK EDİLMEK İSTİYORUM
=> MERHAMET GÖLGELERİ (Hikaye)
=> 30-KARANLIK HER YERİ KAPLAMASIN
=> ELİF’İN DUASI
R Ö P O R T A J L A R
ŞAiRLER-ŞiiRLER
TÜRKİYE'Yİ TANIYALIM
Salihli-MANİSA ve Rotterdam-HOLLANDA
KARAKALEM
YAZARLAR-HABERCiLER
L i N K L E R
V i D E O L A R
Ziyaretçi Defteri
İletişim : mustafa_toga@hotmail.com
Arşiv-I ...... H A B E R L E R : 001-200
Arşiv-II .... H A B E R L E R : 201-341
Arşiv-III ... H A B E R L E R : 342-414 .......... 2304-2404
Arşiv-IV ... H A B E R L E R : 415-522
Arşiv-V ..... H A B E R L E R : 523-642
Arşiv-VI . H A B E R L E R : 643 - 800
Arşiv-VII. H A B E R L E R : 801-1101
Arşiv VIII. H A B ERLE R: 1102-1500
Arşiv-IX. H A B E R L E R: 1501-1850
Arşiv-X.. HABERLER: 1851-2150
Arşiv-XI.. HABERLER: 2151-2303
 

BEN DE ARTIK FARK EDİLMEK İSTİYORUM


BEN DE ARTIK FARK EDİLMEK İSTİYORUM

Yazar: Birsen Başar: 4 Ocak 1986 yıllında Hollanda’nın Breda kentinde dünyaya gelmişim. Göbek ismim Manolya ancak babaanemin isteği üzerine Birsen olarak değiştirilmiş. Okul hayatım anaokulundan başlayarak iletişim problemli ile geçti. Ana- ve ilkokulda oyunlarda hep lider oluyordum ya da olmak istiyordum ve bu zamanla arkadaşlarımla aramda sorun olmaya başladı. Ve yalnız bırakıldım. Bu sorun yıllarca devam etti. Arkadaşlık kurma kurabilme konusunda çok zorluk çektim.

Orta öğrenimin daha da zordu benim için. Ergenliğin ağır bastığı bu dönemde; sınıf arkadaşlarım beni ya dışlıyor ya da beni sinirlendirmek için ellerinden geleni yapıyorlardı. Yüksek öğrenimimi İşletme, yönetim ve hukuk alanında yaptım. Üniversite dönemi de benim için hiç kolay olmadı. Sınıfta neredeyse hiç konuşmadığım için hocalarım ve sınıf arkadaşlarım tarafında uyarılıyordum. Genellikle şaka yollu uyarılar alıyordum. Tabi her şakanın altında bir gerçek payı vardır. Hatta bir defasında hocalarımdan birisi “Birsen konuşma özürlü müsün” diye sormuştu.

Üniversiteyi bitirmeden 2,5 ay önce, bana otizm teşhisi konuldu. Otizm hakkında hiç bir bilgim yoktu ve bu konuda daha önce hiçbir şey duymamış okumamıştım. Kitaplar okuyarak ve başka otizmli bireylerle tanışarak kendimi daha iyi tanımaya başladım. Türkiye’de bazı anne ve babaların benim otizmli olduğumu inanmadıkları için, 2008 senesinde birinci kitabımı yazmaya başladım. Türkiye’de normal ve yüksek zekâlı yetişkin otizmliler pek bilinmiyor. Otizmin geniş bir spektrumun olduğu halde, sadece ağır otizmli ve zihinsel engelli çocukların otizmli olduğu düşünülüyor.

Birinci kitabım ‘Bende artık fark edilmek istiyorum’ 2010 senesinde Hollanda, Belçika ve Türkiye’de yayınlandı. Bu kitapta çok açık bir şekilde otizm teşhisimi alan dek olan hayatımı anlatıyorum. Nisan ve Haziran 2013te ikinci kitabım ‘Otizmle ile yaşamak’ Hollanda, Belçika ve Türkiye’de yayınlandı. Bu kitabımda otizmle yaşamımda nasıl bir mücadele geçirdiğimi anlatıyorum. Bu kitap aslında hayatimin otizm teşhisini aldıktan sonraki dönemini anlatıyor. ‘Bende artık fark edilmek istiyorum’ ve ‘Otizm ile yaşamak’ kitapları Hollandaca ve Türkçe dillerinde yazılmıştır. Kitaplar hakkında daha geniş bilgiyi kitaplar bölümüne tıklayarak daha bulabilirsiniz.

Otizm konusunda kendimi eğitmek için, 2011 yılından itibaren otizm uzmanlığı bölümünde okuyorum. Otizm konusunda iyi eğitim almak istedim böylelikle sunumlarımda otizmi daha iyi anlatabileceğim. Otizm uzmanlığı bölümünde teorik olarak otizm hakkında çok şey öğrendim. Eğitimim pratik bölümü için otizmli birine rehberlik yapmam gerekiyor. Otizm uzmanlığının eğitimimin ikinci yılındayım, yani ikinci sınıfta. Otizm uzmanlığı bölümünden mezun olduktan sonra otizmli bireylere profesyonel bir şekilde rehberlik yapabileceğim.

Otizm dışında boş zamanlarımda makale yazmayı, kitap okumayı seviyorum. Erkek arkadaşımla zaman geçirmek, Hollanda kraliyet ailesini takip etmek (özellikle Prenses Maxima), müzik dinlemek, sosyal medyayı takip etmek ve trenle seyahat etmek en sevdiğim şeyler arasında. Günlük hayatımda 2009’dan beri Breda belediyesinde memure olarak çalışıyorum. En sonunda otizm konusunda büyük biri olmak istiyorum!

Yayınevi: Papirüs Yayınevi

ISBN: 978-605-5549-01-5  

Sayfa Sayısı : 176
Basım Tarihi : 2010
Baskı : 1
Kapak Türü : Karton
Dili : Türkçe

Eserle İlgili Açıklama :  “Türkiye’de şu an ‘yetişkin otistikler’ tarafından yazılan kitaplar yok. Türkiye’deki otizm hakkında yaptığım araştırmamda anladım ki; Türkiye’de tanı konulmuş ve bilinen yetişkin otistikler de yok. Öte yandan, eminim ki Türkiye’de yetişkin otistikler var; ancak bunu ya bilmiyorlar ya da bunu kendilerinden saklıyorlar. Bu kitapla dünyaya ve bütün insanlara çektiğim zorluklar hakkında sesimi duyurmak istiyorum. Aslında en önemlisi; o çok zor ve yalnız anlarımdaki duyguları herkesin okumasını istiyorum. Zor anlarımı yaşarken, zorlukları çekerken içimdeki sesi insanların duymasını istiyorum. Seneler sonra zor anlarımda hissettiklerimi de bu yüzden, kitapta sözcüklere döküyorum.” 

 


Bugün 866953 ziyaretçi (2255858 klik) kişi burdaydı!
 
Her Gün Yeni Bir Başlangıçtır.....Toga Medya.....2006 dan bu yana

“TogaMedya doğru, dürüst, şeffaf gazetecilik”
TÜRKİYE
 
Copyrigt 2014 ..... Her Hakkı Saklıdır ..... Design by TogaMedya
Sitemizde yayınlanan haberler kaynak gösterilmeden kullanılamaz. mustafa_toga@hotmail.com ve info@togamedya.net adresinden bize ulaşabilirsiniz…