![](//img.webme.com/pic/t/togamedya/356a-Dost Video.jpg)
DOST VİDEO-SİNEMA FİLMLERİNİN ALTIN YILLARI
Rotterdam´ın Oude Noorden İlçesi, Zwaanshals caddesinde 24 Kasım 1982 tarihinde kurulan DOST VIDEO KULÜBÜ 17 Temmuz 1985 de Muzaffer Duramaz´a devredildi.
Rotterdam-HOLLANDA
20 Nisan 2013// Ergün Kula/Haber Merkezi // 356
1980´li yıllarda Hollanda´da Türkçe televizyon kanalları yoktu. Türk kökenli göçmen işçiler kendi anadillerinde yayınlar izlemek veya filmlere bakmak istiyorlardı. O yıllarda video denen bir alet ilk piyasaya çıkmıştı. Almanya´da Minareci, Türkola gibi video-müzik kaseti şirketleri vardı. Hollanda´ya ilk Türk video filmlerini getiren ise gazeteci İlhan Karaçay oldu. Daha sonra Rotterdam´da Hilal ve Aksoy Video, Den Haag´da Özlem Video açıldı. 1981-1982 yılları arasında Hilal Video´da çalışan Mustafa Toga sinema sektöründe ki büyük rantı keşfetti. Ardından 1982 sonunda Dost Video Kulübünü açtı.
![](https://img.webme.com/pic/t/togamedyaci/Dost%20Video%20(03).jpg)
![](https://img.webme.com/pic/t/togamedyaci/Dost%20Video-356%20(12a).jpg)
![](https://img.webme.com/pic/t/togamedyaci/Dost%20Video%20(05).jpg)
Mustafa Toga (Kadirli), Ahmet Bayram (Salihli), Nuri Erol (Bor), Enver Dönmez, (Akşehir) Hazım Bayram (Rotterdam)
![](https://img.webme.com/pic/t/togamedyaci/Dost%20Video%20(06).jpg)
![](https://img.webme.com/pic/t/togamedyaci/Dost%20Video-356%20(13).JPG)
Mustafa (Adana), Remzi (Sivas), Mustafa Özbaşı (Yozgat), Mehmet (Kayseri)
![](https://img.webme.com/pic/t/togamedyaci/Dost%20Video%20(08).jpg)