<br>
<table border=
 
Menü
ANA SAYFA
AKTÜALİTE
EDiTÖRÜN SECTiKLERi
HiKAYELER VE YAZILAR
SALİHLİ SANAT DOSTLARI
SPOR SERVİSİ HABERLERi
AYIN KiTABINI TANIYALIM
R Ö P O R T A J L A R
=> 01-Güler Duman
=> 02-Athena Müzik
=> 03-Mercan Dede
=> 04-Fotomodel Chaira
=> 05-Yasemin Çeğerek
=> 06-Figen Genç
=> 07-Sevim Zor
=> 08-Saniye Bıldırcın
=> 09-Nurten Karışlı
=> 10-Cemile Sezer
=> 11-Seyfi Özgüzel
=> 12-Mülkiye Aytar
=> 13-Mustafa Ekinci
=> 14-Ömer Aşıran
=> 15-Semih Arıkan
=> 16-Vedat Gültekin
=> 17-Radar Holland
=> 18-Monique Turkeye
=> 19-Kinder Vereniging
=> 20-Müzeyyen Doğaner
=> 21-İsmet Deringöl
=> 22-Kemal Yalçın
=> 23-Mehmet Güçyetmez
=> 24-Osman Doğan
=> 25-Ali Aktaş
=> 26-Mehmet Arıkan
=> 27-İsmail Yiğiter
=> 28-Satılmış Karuç
=> 29-Süleyman Güdücü
=> 30-Recep İmamoğlu
=> 31-Sabahattin Uçar
=> 32-Nedim Bahçekapılı
=> 33-Arif Yakışır
=> 34-Dr. Ahmet Kaya
=> 35-Aydın Bayka
=> 36-Ali Osman Biçen
=> 37-Zeki Baran
=> 38-Ayhan Akgün
=> 39-Hamit Karakuş
=> 40-Turan Yazır
=> 41-Bülent Türker
=> 42-Gülsüm Tatar
ŞAiRLER-ŞiiRLER
TÜRKİYE'Yİ TANIYALIM
Salihli-MANİSA ve Rotterdam-HOLLANDA
KARAKALEM
YAZARLAR-HABERCiLER
L i N K L E R
V i D E O L A R
Ziyaretçi Defteri
İletişim : mustafa_toga@hotmail.com
Arşiv-I ...... H A B E R L E R : 001-200
Arşiv-II .... H A B E R L E R : 201-341
Arşiv-III ... H A B E R L E R : 342-414 .......... 2304-2404
Arşiv-IV ... H A B E R L E R : 415-522
Arşiv-V ..... H A B E R L E R : 523-642
Arşiv-VI . H A B E R L E R : 643 - 800
Arşiv-VII. H A B E R L E R : 801-1101
Arşiv VIII. H A B ERLE R: 1102-1500
Arşiv-IX. H A B E R L E R: 1501-1850
Arşiv-X.. HABERLER: 1851-2150
Arşiv-XI.. HABERLER: 2151-2303
 

14-Ömer Aşıran


KARAMANLI ÖMER AŞIRAN ve Yeni Nesil yeni ses SONFM

`ANTEN YAYINLARI İLE TEKRAR HOLLANDA’DA TEK OLMAK İSTİYOR!..`


SPOT: “Türk toplumunu ilgilendirecek bilgileri anında iletecek bir yayın kuruluşu olmak istiyoruz.”


Ömer bey merhaba. Hollanda’da tek ruhsatlı Türk radyocusu olarak önemli bir misyonu yüklenmiş birisi olarak kendinizden kısaca bahseder misiniz?

İsmim Ömer Aşıran. 1970 Karaman doğumluyum. Evliyim. 2’si oğlan biri kız 3 çocuk babasıyım. Mesleğimde eşimden çok destek görüyorum.

Hollanda’ya ne zaman geldiniz?

Hollanda’ya 1979 yılında aile birleşiminden dolayı geldim. O zamanlar aileler büyük çocuklarını -eğitimini tamamlasın, diye- geri Türkiye’ye gönderirlerdi. Ben de öyle yaptım ve iki sene Türkiye’de kaldım. Orada yapamadım, 1981 yılında tekrar Hollanda’ya geri döndüm. 1983 yılında elektro teknik bölümünde okumaya başladım.

Medyanın temel taşı olan radyo yayınlarına nasıl başladınız? Hollanda’daki korsan radyoculuğun genel yapısından biraz bahseder misiniz?

1980’li yıllarda Hollanda’da Türkçe korsan radyo yayınları vardı. Mesela Uzay ve Gençlik Radyo gibi. O zaman ben daha 15-16 yaşlarındaydım. Radyoculuğa özeniyordum. Bu işi ben de yapabilirim, dedim. 1986 yılında korsan radyo yayıncılığına başladım. Mahalli bir radyo yayınıydı bu. Rijnmond bölgesinde Radyo Zafer olarak anten yayını yapıyordum; ama korsan olduğu için yasaktı ve 5 defa yakalandık. Baktık bu böyle olmuyor, biz de resmi yayın yapmak için müracaat ettik. 1991’de Schiedam ve Vlaardingen’de resmi yayınlarımız oldu. O devrede çanak anten, TV’ler vs. yoktu. Korsan radyoların büyük dinleyici kitlesi vardı. Radio Controle Dienst ise baskınlar yapıyor, ceza yazıyordu. Aletlere el koyuyorlardı. Teyplere, kasetlere el koyuyorlardı. Ben de tekrar aletlerimi kendim yapıyordum. Ama maliyet yine de belimizi büküyordu. Bunlardan kurtulmanın yolu resmileşmekti.

Ne zaman resmi yayınlar yapmaya başladınız?

1990 yılında yerel yayınlar için bir yasa çıktı. Yasadan yararlanarak Vlaardingen radyosunda haftada bir saatlik yayın hakkı aldık. Bu bizim için bir başlangıç oldu. Sonra yayın saatlerini 4 saate, daha sonra haftada 14 saate çıkardık. Bu işi hobi olarak yapıyorduk. Vlaardingen Belediyesi’nden sübvansiyon aldığımız da oldu. 14 saat yayın yaptığımız halde bir gelirimiz yoktu; fakat destekler yayınlara yetiyordu. Biz bu işe ticari bir meslek haline getirmek suretiyle devam etmek istiyorduk. 1999 yılında yönetim kurulu karar alarak Commisariaat van Media’dan ruhsat aldık. Böylece ticari kayıtlı bir radyo olduk.

7 gün 24 saat yayın yapan bir radyo olmak nasıl mümkün oldu?

Anten yayını yapmak hep emelimizdi. Bakanlığın açmış olduğu ihaleye katıldık. Burada bir frekans’ı almak için teklif verdik. Hesap hatası yaptığımızdan dolayı bu frekansı ufak bir farkla Amor FM’e kaptırdık.
Hollanda’da 400.000 Türk kökenli insan yaşıyor. Rotterdam, Den Haag, Utrecht üçgeninde 80.000 dinleyiciye ulaşmak mümkün olacağını hesaplayarak ihalede teklif vermiştik; ama yeterli olmadı. Anten yayınları benim hedefimdi. Ama olmadı, alternatif olarak kablo yayınını düşündük. Kablodan yayını 3 sene sürdürdük. Bu 3 sene içerisinde yayın yaptığımız bölgede yaşayan Türk toplumunun % 85’ine ulaştık.

İnternet radyoculuğunda hedefiniz nedir?

Hollanda’daki bütün Türk toplumuna ulaşmak. İnternet ile bütün dünyaya açılıyoruz; ama bizde kayıtlı olan IP adreslerinden gördüğümüz kadarıyla dinleyici kitlesi Hollanda içerisinde % 85 civarında. Günde 4000 kişi İnternet’ten giriş yapıyor. Diğerleri, Hollanda dışındaki Avrupa ülkeleri; genellikle Almanya, Belçika ve Fransa’dan. Biz Hollanda’da yaşayan Türklere ulaşmak istiyoruz.

Radyo yayınlarına bir süre ara verdiniz? 6 yıl ara verdikten sonra tekrar bu sektöre soyundunuz? Kendinizi nasıl tekrar tanıttınız?

Yoğun iş temposundan dolayı bir süre ara vermek zorunda kaldım. Daha sonra geniş bir kadroyla yeniden başladık. Kendimizi tanıtmak için dönüşümlü iki proje oluşturduk. Şu ana kadar 25 konserde gerek tanıtım gerekse sponsor olarak katılarak kendimizi tanıttık. İkinci olarak, işyerlerinde “SonFm” dinlensin, diye bir tanıtım programı düzenledik. İşverenleri telefonla tek tek arayarak kendimizi tanıttık. Yaz kampanyamız da bugünlerde hazırlanıyor. Mayıs ayı sonunda 45 gencimiz tarafından geniş çaplı bir tanıtım yapılacak. “SonFm” tişörtleri giydirilmiş promosyon ekipleri, bir kampanya dahilinde sahiller, alışveriş ve çarşı merkezleri ve vatandaşlarımızın yoğun olduğu semtlerde üç gün boyunca (perşembe, cuma ve cumartesi günleri) tanıtım yapacaklar.Program yapısı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Radyomuzda genellikle müzik ve eğlence ağırlıklı programlar yapmaktayız. Ama bunun yanında, halk ve sanat müziği programlarımız da büyük sayıda dinleyici çekmektedir. Önümüzdeki yeni program döneminde de sohbet ve tartışma programlarına ağırlık vereceğiz. Gelirimiz sadece esnaf ve işyeri sahiplerinin desteği ile olduğu için, onların hedeflerine hizmet etmek zorundayız. Tabii ki kuruluş amacımız Hollanda’daki Türk toplumuna ulaşmak. Özgürce yayın yapmak. Antene çıkmak istiyoruz.

Bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?

Türk toplumunu ilgilendirecek bilgileri anında iletecek bir yayın kuruluşu olmak istiyoruz. Türkçe konuşacağız. Türkçe yayın yapacağız. Son Medya Grubu olarak ana hedefimiz, 2010 yılında antene geçmektir. Yani, arabalarımızda radyo dinleyebileceğiz. 20 metrekarelik bir odada yayına başladık. Şimdi ise, 36 kişilik bir kadro ile 500 metrekarelik bir ofiste çalışıyoruz. Bu dengeli büyümemize bağlı olarak, 2009 yılı içerisindeki hedefimiz de zaten, Hollanda’da ikamet eden Türk kökenli vatandaşımızın tümünün “SonFm”den haberli olmasını sağlamaktır.

Sayın Aşıran, yeni nesil yeni ses sonfm ile ilgili verdiğiniz bilgiler ve bu güzel söyleşi için teşekkür ederim.

Rica ederim, asıl ben teşekkür ederim.Röportaj : Mustafa Toga
Fotoğraflar: Nuri Gerek (Ankara) / Kemal Kırar (Tekirdağ)

..........................................................................

Platform Dergisi : 
Hollanda Genelinde Dağıtım Yapılan, Aylık Türkçe Dergi

www.platformmedia.nl
Kadın Dergisi :
Hollanda'da Aylık Yayımlanan Tek Türkçe Kadın DergisiBugün 844698 ziyaretçi (2182619 klik) kişi burdaydı!
 
Her Gün Yeni Bir Başlangıçtır.....Toga Medya.....2006 dan bu yana

“TogaMedya doğru, dürüst, şeffaf gazetecilik”
TÜRKİYE
 
Copyrigt 2014 ..... Her Hakkı Saklıdır ..... Design by TogaMedya
Sitemizde yayınlanan haberler kaynak gösterilmeden kullanılamaz. mustafa_toga@hotmail.com ve info@togamedya.net adresinden bize ulaşabilirsiniz…