<br>
<table border=
 
Menü
ANA SAYFA
AKTÜALİTE
EDiTÖRÜN SECTiKLERi
HiKAYELER VE YAZILAR
SALİHLİ SANAT DOSTLARI
SPOR SERVİSİ HABERLERi
AYIN KiTABINI TANIYALIM
R Ö P O R T A J L A R
=> 01-Güler Duman
=> 02-Athena Müzik
=> 03-Mercan Dede
=> 04-Fotomodel Chaira
=> 05-Yasemin Çeğerek
=> 06-Figen Genç
=> 07-Sevim Zor
=> 08-Saniye Bıldırcın
=> 09-Nurten Karışlı
=> 10-Cemile Sezer
=> 11-Seyfi Özgüzel
=> 12-Mülkiye Aytar
=> 13-Mustafa Ekinci
=> 14-Ömer Aşıran
=> 15-Semih Arıkan
=> 16-Vedat Gültekin
=> 17-Radar Holland
=> 18-Monique Turkeye
=> 19-Kinder Vereniging
=> 20-Müzeyyen Doğaner
=> 21-İsmet Deringöl
=> 22-Kemal Yalçın
=> 23-Mehmet Güçyetmez
=> 24-Osman Doğan
=> 25-Ali Aktaş
=> 26-Mehmet Arıkan
=> 27-İsmail Yiğiter
=> 28-Satılmış Karuç
=> 29-Süleyman Güdücü
=> 30-Recep İmamoğlu
=> 31-Sabahattin Uçar
=> 32-Nedim Bahçekapılı
=> 33-Arif Yakışır
=> 34-Dr. Ahmet Kaya
=> 35-Aydın Bayka
=> 36-Ali Osman Biçen
=> 37-Zeki Baran
=> 38-Ayhan Akgün
=> 39-Hamit Karakuş
=> 40-Turan Yazır
=> 41-Bülent Türker
=> 42-Gülsüm Tatar
ŞAiRLER-ŞiiRLER
TÜRKİYE'Yİ TANIYALIM
Salihli-MANİSA ve Rotterdam-HOLLANDA
KARAKALEM
YAZARLAR-HABERCiLER
L i N K L E R
V i D E O L A R
Ziyaretçi Defteri
İletişim : mustafa_toga@hotmail.com
Arşiv-I ...... H A B E R L E R : 001-200
Arşiv-II .... H A B E R L E R : 201-341
Arşiv-III ... H A B E R L E R : 342-414 .......... 2304-2404
Arşiv-IV ... H A B E R L E R : 415-522
Arşiv-V ..... H A B E R L E R : 523-642
Arşiv-VI . H A B E R L E R : 643 - 800
Arşiv-VII. H A B E R L E R : 801-1101
Arşiv VIII. H A B ERLE R: 1102-1500
Arşiv-IX. H A B E R L E R: 1501-1850
Arşiv-X.. HABERLER: 1851-2150
Arşiv-XI.. HABERLER: 2151-2303
 

34-Dr. Ahmet Kaya6 BİN HASTASI BULUNAN DİŞ HEKİMİ AHMET KAYA


Doğal, parlak ve sağlıklı bir gülümseme insanı daha kendinden emin ve rahat hissettirir çünkü bakımlı, sağlıklı ve beyaz dişler sosyal hayatımızın aynasıdır.

Ahmet bey merhaba. Kısaca öz geçmişinizi anlatır mısınız?

1970 Sivas-Gürün doğumluyum. Ben çok küçükken ailem İzmir’e göç etmiş. İlk, orta, lise ve üniversiteyi İzmir’de okudum, 1993 yılın da Eğe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun oldum. 1992 yılının ağustos ayında Hollanda'ya aile birleşimi yoluyla geldim. Gelir gelmez bir taraftan flemekçe lisanını öğrenmeye çalışırken diğer taraftan mesleğimle ilgili iş aramaya başladım. Avrupa topluluğu dışında ki bir ülkeden geldiğim için üniversite diplomam denk sayılmadı kısacası lise mezunu muamelesi gördüm. Diş hekimliği ile ilgili çok iş aradım ama bu çabalarım her defasında boşa çıktı. 
Her seferinde diplomam ya alçak ya da yüksek diye kabul edilmedi. Dil kursuna devam ederken araba yıkama, anketor, dönercide garsonluk, lokantada bulaşıkçı gibi çeşitli vasıfsız işlerde çalıştım. 2,5 yılı aşkın bir süre çeşitli dil kurslarını takip ettim. 1995 yılında NT2 (İkinci Dil Hollandaca) imtihanını başarıyla verip aynı yılının eylül ayında Amsterdam Vrij Üniversite de 2. Sınıftan diş hekimliği eğitimine tekrar başladım.1998 yılının temmuz ayında iyi dereceyle okuldan mezun oldum. Mezun olduktan sonra Rotterdam'ın en işlek caddelerinden biri olan Bergweg'de kendime ait özel muayenehanemi açtım. Bir oğlan bir kız 2 çocuk babasıyım.

Tıp mesleğini seçme nedeniniz nedir? Seçtiğiniz için memnun musunuz?

Küçükken hep doktor olmak isterdim. Liseyi bitirince üniversite imtihanlarına girdim. Biliyorsunuz Türkiye'de üniversite seçme ve yerleştirme imtihanlarına girmeden önce tercih yapmanız gerekiyor. Ben de tercihlerimi Tıp Fakülteleri yönünde yaptım. Eğe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde okumaya hak kazandım. Tabi istediğim bölümü kazandığım için çok memnundum. Zamanla mesleğim bana ben ona çok alıştım. İşimi yapmadığım zamanlar psikolojik olarak kendimde büyük bir eksiklik hissediyorum.

Türkiye’de alınan Diş Hekimliği diploması Hollanda’da geçerli mi yoksa burada ayrıca bir eğitim almak gerekiyor mu?

Tıp dalında Türkiye'de alınan diplomayla 1997 yılına kadar hiç bir şekilde mesleğinizi icra edemiyordunuz. 1997 de Hollanda parlamentosunun aldığı bir kararla 'Wet BIG' kanunu çerçevesinde bir hekimin yanında ve onun denetim altında çalışabiliyorsunuz. Kendinize ait bir iş yeri açmak için ise muhakkak Hollanda'da geçerli diplomanız olması lazım.

Hastalarınıza ne tür hizmetler veriyorsunuz? Kliniğinizde her türlü diş hekimliği tedavileri yapmakta sınız, bunları kısaca özetler misiniz?

Kliniğimizde her türlü diş hekimliği tedavileri yapılmaktadır.
• Koruyucu diş hekimliği (periyodik diş kontrolu, ağız ve diş temizliği, flor aplikasyonları, fissur koruyucular)
• Restuaratif diş tedavileri (her türlü dolgu, kanal tedavisi ve estetik dolgular)
• Protetik diş tedavileri ( her türlüu sabit ve hareketli protezler, implantat, kron ve köprüler)
• Cerrahi tedaviler (diş çekimleri)
• Periodontolojik tedaviler ( her türlü diş eti hastalığı tedavisi)

Günlük diş bakımı nasıl olmalı? Neler dikkat etmeliyiz?

Her şeyden önce dişlerimizin vücudumuzun ayrılmaz ve küçüksenmeyecek kadar önemli bir organı olduğunun bilincine varılarak gerekli bakım yapılmalıdır. Bunun için özellikle küçük yaştan itibaren düzenli diş hekimliği kontrolü ve diş fırçalama alışkanlığı kazanılmalıdır. Çürük oluşmaması için asitli ve şekerli yiyecek ve içeceklerden uzak durup en az bir kere, ideali 2 kere dişlerimizi 2 dakika fırçalayıp ara yüz temizliğinin diş ipi, kürdan veya özel fırçalarla (ragers) yapılması gerekmektedir.
Asitli yiyecek ve içeceklerden en az iki saat sonra dişlerimizi fırçalamalıyız. Çok sık olarak asitli yiyecek ve içecekler tüketilmemelidir.
Çocukların motorik sistemleri yeterince gelişmediği için ebeveynlerin en az 8/9 yaşına kadar çocuklar fırçaladıktan sonra tekrar iyi bir şekilde fırçalamaları gerekmektedir.
Diş fırçamız ve macunumuz için vereceğiniz öneriler nelerdir?
Söyleyeceğim şeylerin yanlış anlaşılmasına istemem. Diş temizliğindeki amaç mekanik olarak diş plağı denilen fırçaladıktan 10 veya 20 dakika sonra otomatikman oluşan tabakayı kaldırmaktır. Bunun için yüz yıllar önce misvak ve benzeri şeyler kullanılmış şimdi ise elimizde çok modern elektrikli fırçalar mevcuttur.
Diş macunun esas görevi ise içindeki mikro aşındırıcı tozlar sayesinde plak temizliğine yardımcı olmaktır. Benim tavsiyem her türlü diş ve diş eti hastalığına sebep olan diş plağının kullanacağımız her türlü fırça ve macunla tamamen temizlenmesidir. Bunun için binlerce fırça ve macun piyasada var. Yani dişlerinizi temizleyin de nasıl isterseniz öyle temizleyin.

Rotterdam’da 103 ulustan insan yaşıyor. Tahmin ediyorum hastalarınız içerisinde Türk kökenli olanlar fazlalıkta. Ülkemiz insanlarının ağız sağlığına verdiği önemi diğer uluslara göre kıyaslayabilir misiniz?

Hastalarımın yüzde 60-70'i Türk vatandaşı diyebilirim. Beni sevindiren en önemli olay hastalarımın çoğunluğunda düzenli olarak kontrole gelme alışkanlığının olması. Ama genel olarak bakıldığında günlük ideal diş temizliği alışkanlığı maalesef Hollandalılara göre çok düşük. Mesleğe başladığım ilk yıllarda bizzat kendim her kontrole geldiklerinde nasıl fırçalanması gerektiğini, en çok nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattım, inanın bugüne kadar binde 2-3 değişikliğe sebep olabildim. Ama yine de inatla devam ediyorum. İnsanımız genelde işin kolayına kaçıp her şeye mucize bir hap bulunup, bulunmadığını soruyor. Yanlış ve tehlikeli bir alışkanlığımızda her derde deva diye antibiyotik kullanılması.
Son yıllarda özellikle gençler arasında Hollanda’da aşırı bir cürük patlaması var. Bu durum Türk gençlerinde çok daha belirgin. Sebebi enerji içeceklerinin aşırı kullanılması ve diş bakımının yetersiz olması. Hollanda toplumuyla karşılaştıracak olursak ağız sağlığının bilincinde olan insan sayımız yüzde 25'i geçmez.

Diş bakımı esnasında hastalarınızla sohbet konunuz genellikle neler oluyor?

Her konuda sohbet ediyoruz. Sağlıktan, siyasetten buradaki Türk toplumunun sorunlarından Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş'tan tutunda Şemdinli’ye kadar konuşuyoruz. Herkesin konuşabileceği bir konuyu muhakkak bulup hastalarımla iletişim kurmaya çalışıyorum.
Geçenlerde değişik dallarda en başarılı kişi ve kuruluşların ödüllendirildigi Zirvedekiler balosunda en başarılı İş Adımı ödülünü Hollanda 2009 güzeli Deniz Akkoyun’un elinden aldınız. Bu ödüle layık görülmek nasıl bir duygu?

Böyle bir ödüle layık görülmek çok güzel bir duygu ama ben kendimi iş adamı olarak görmüyorum. 
Ben bir hekimim ve benim işim insanlara en iyi şekilde hizmet etmek. Azimli ve doğru çalışmanın karşılığında bir ödülle onurlandırılmak insana mutluluk veriyor. İşinizi iyi yaparsanız karşılığını da alırsınız. Bu durum her meslek ve branj için geçerlidir.
Toplam ne kadar müşteriniz var. Günlük kaç hastaya hizmet verebiliyorsunuz? Yoğun iş temponuz içersinde ailenize yeterince vakit ayırabiliyor musunuz?
Aktif olarak 6000 hastam var. Günde ortalama 35 ile 50 hasta tedavi ediyorum. Bana gösterilen yoğun ilgi karşısında kapasitemin üstünde çalışmaya gayret ediyorum. Eşime ve çocuklarıma yeteri kadar vakit ayıramadığımın farkındayım. Bu durumunu eksikliğini yaşıyorum ama bu benim hayat tarzım. Eşimle yıllar önce oturup konuştuk ve bazı karalar aldık. Bunun bir tanesi onun hoşgörü ve anlayışına sığınarak hasta kapasitemi büyütmem. Buna bağlı olarak yeni iş yerimize taşınarak kliniğimizi de büyüttük. Daha fazla görüşebilmek için ise evimi/ailemi yeni işyerimin bulunduğu muhite taşıdım.

Diş hekimliği dışında hobileriniz ve sevdiğiniz şeyler nelerdir?

Günlük gazeteleri ve son yayınlanan kitapları okumak, Türk halk müziği dinlemek (Hastalarım bunu iyi bilir) fırsat buldukça seyahat etmek ve portre çizmek.
Ben herkesin bu dünyaya bir görev için geldiğine inananlardanım, bu yüzden yaptığım iş ve insanlara hizmet hayatımın en büyük hobisi diyebilirim.Sayın Kaya bu güzel sohbet için teşekkür ederim. Son olarak Hollanda’daki Türk toplumuna vermek istediğiniz mesajınız var mı?


Buradaki Türk toplumuna söylemek istediğim bazı şeyler var, onları şöyle sıralaya bilirim:
- Lütfen çocuklarınızı okutun! Buradaki toplumun meslek sahibi, okumuş insanlara çok ihtiyacı var. - Dişlerinize ve genel vücut sağlığınıza gerekli ve yeterli özeni gösterin. Hollanda düzenli ağız kontrolü yapılabilen bir kaç şanslı ülkeden birisi. - Kendinize ve çocuklarınıza düzenli olarak günlük fırçalama alışkanlığı kazandırın. - Zararlı yiyecek ve içeceklerden kaçının. Suyun ne kadar muhteşem bir içecek olduğunu keşfedin. - Diş tedavilerinin seçiminde sigorta ödemelerine göre değil kendinize en uygun tedaviyi seçin. Bazı tedavilerin geriye dönüşümü olmamaktadır. - Türkiye'de yaptıracağınız tedavilerden önce iyi bir tedavi planlaması yaptırın. Yanlış ve eksik tedavi sonrası burada zor durumda kalmayın. Hekimi seçerken için fiyatına değil, kalitesine dikkat edin. Tedavi sonrası hizmet bulmakta zorlanmayın. Çünkü yapılan çoğu tedaviden sonra bitip tükenmez daha büyük problemler başlayabilmektedir. - Televizyonda gördüğünüz reklamların veya ünlü kişilerin kurbanı olmayın. - Dişleriniz ağrıdığı zaman ağrı geçsin diye kurturalabilicek olan dişlerinizi çektirmeyin, mümkünse tedavi ettirin. Hiç bir hekim kendi ana dişiniz gibi bir diş size yapamaz. - Sigorta formüllerinizi gerçeğe uygun doldurun aksi takdirde başınıza yasal problem gelebilir.
Bu tavsiyelerim yıllar içinde yaşadığım olaylar neticesinde şekillendi. Herkese sağlıklı günler dilerim.

Röportaj: Mustafa Toga
Fotoğraf: Mukadder İzmirlioğlu

....................................................................................................................
Kadın Dergisi :
Hollanda'da Aylık Yayımlanan Tek Türkçe Kadın DergisiBugün 843204 ziyaretçi (2177646 klik) kişi burdaydı!
 
Her Gün Yeni Bir Başlangıçtır.....Toga Medya.....2006 dan bu yana

“TogaMedya doğru, dürüst, şeffaf gazetecilik”
TÜRKİYE
 
Copyrigt 2014 ..... Her Hakkı Saklıdır ..... Design by TogaMedya
Sitemizde yayınlanan haberler kaynak gösterilmeden kullanılamaz. mustafa_toga@hotmail.com ve info@togamedya.net adresinden bize ulaşabilirsiniz…