<br>
<table border=
 
Menü
ANA SAYFA
AKTÜALİTE
EDiTÖRÜN SECTiKLERi
HiKAYELER VE YAZILAR
SALİHLİ SANAT DOSTLARI
SPOR SERVİSİ HABERLERi
AYIN KiTABINI TANIYALIM
R Ö P O R T A J L A R
=> 01-Güler Duman
=> 02-Athena Müzik
=> 03-Mercan Dede
=> 04-Fotomodel Chaira
=> 05-Yasemin Çeğerek
=> 06-Figen Genç
=> 07-Sevim Zor
=> 08-Saniye Bıldırcın
=> 09-Nurten Karışlı
=> 10-Cemile Sezer
=> 11-Seyfi Özgüzel
=> 12-Mülkiye Aytar
=> 13-Mustafa Ekinci
=> 14-Ömer Aşıran
=> 15-Semih Arıkan
=> 16-Vedat Gültekin
=> 17-Radar Holland
=> 18-Monique Turkeye
=> 19-Kinder Vereniging
=> 20-Müzeyyen Doğaner
=> 21-İsmet Deringöl
=> 22-Kemal Yalçın
=> 23-Mehmet Güçyetmez
=> 24-Osman Doğan
=> 25-Ali Aktaş
=> 26-Mehmet Arıkan
=> 27-İsmail Yiğiter
=> 28-Satılmış Karuç
=> 29-Süleyman Güdücü
=> 30-Recep İmamoğlu
=> 31-Sabahattin Uçar
=> 32-Nedim Bahçekapılı
=> 33-Arif Yakışır
=> 34-Dr. Ahmet Kaya
=> 35-Aydın Bayka
=> 36-Ali Osman Biçen
=> 37-Zeki Baran
=> 38-Ayhan Akgün
=> 39-Hamit Karakuş
=> 40-Turan Yazır
=> 41-Bülent Türker
=> 42-Gülsüm Tatar
ŞAiRLER-ŞiiRLER
TÜRKİYE'Yİ TANIYALIM
Salihli-MANİSA ve Rotterdam-HOLLANDA
KARAKALEM
YAZARLAR-HABERCiLER
L i N K L E R
V i D E O L A R
Ziyaretçi Defteri
İletişim : mustafa_toga@hotmail.com
Arşiv-I ...... H A B E R L E R : 001-200
Arşiv-II .... H A B E R L E R : 201-341
Arşiv-III ... H A B E R L E R : 342-414 .......... 2304-2404
Arşiv-IV ... H A B E R L E R : 415-522
Arşiv-V ..... H A B E R L E R : 523-642
Arşiv-VI . H A B E R L E R : 643 - 800
Arşiv-VII. H A B E R L E R : 801-1101
Arşiv VIII. H A B ERLE R: 1102-1500
Arşiv-IX. H A B E R L E R: 1501-1850
Arşiv-X.. HABERLER: 1851-2150
Arşiv-XI.. HABERLER: 2151-2303
 

39-Hamit KarakuşROTTERDAM’IN İMAR VE İSKÂN’DAN SORUMLU ENCÜMEN ÜYESİ HAMİT KARAKUŞ İLE SÖYLEŞİ

(HAMIT KARAKUS, WETHOUDER WONEN EN RUIMTELIJKE ORDENING TE ROTTERDAM)Hamit bey, merhaba. Rotterdam’ın İmar ve İskân’dan sorumlu daimi encümen üyesi olarak önemli bir mevkidesiniz, bize kendinizden bahseder misiniz?


Adım Hamit Karakuş. 1965 Kırşehir doğumluyum. 1973 yılında aile birleşimi yoluyla Hollanda’nın Steenwijk şehrine geldim. Evli ve iki kız bir oğlan 3 çocuk babasıyım. 1986 yılının sonunda Lochum’daki polis kollejine başladım. 1988 yılında Rotterdam’da stajımı tamamladıktan sonra Noord bölgesinde göreve başladım. Bir süre sonra müdür yardımcısı olarak Schiedam’a atandım ve 1998 yılına kadar orada görevime devam ettim. Bu arada polis sendikasına üye idim ve yabancı kökenli gençlerin polise alınması için çeşitli projelerde çalıştım. Daha sonra polislik mesleğinden ayrılıp emlâk işine girdim. Emlâkçilik ticaretiyle değil de ATTA Makelaar’da danışman olarak çalıştım.

Ne zamandır politikanın içerisindesiniz? PvdA içerisinde ve Rijnmond bölgesinde ne tür siyasi çalışmalar yaptınız?

Politikayla 1988 yılından beri ilgilenmekteyim. Ama aktif olarak politikaya 2002 yılında başladım. Biliyorsunuz o dönemde PvdA’nın büyük oy kaybı oldu bence haksız yere oldu. Çünkü politikada (Pim Fortuin önderliğinde başlayan) populist akım ön plâna çıkmıştı, bu furyadan da en çok yabancı kökenliler etkilenmişti. Yine biliyorsunuz o döneme kadar Rotterdam Belediye meclisinde İşçi Partisi (PvdA) çoğunlukta oluyordu ve her zaman yönetimde yer alıyordu. Alınan kötü seçim sonucu parti içerisinde çekişmelere ve büyük eleştirilere neden oldu. Yeniden yapılanmak gerekiyordu, bu arada bende parti yönetimine girdim. Yeni yönetim olarak çok olumlu çalışmalar yaptık. Başta seçmenin ayağına gittik, yapacaklarımızı onlara tek tek anlattık ve onların görüşlerini aldık. Bu arada tekrar üye sayımızı artırdık. 2006’da yapılan yerel seçimlerden başarıyla birinci parti olarak çıktık.

Neden İmar ve İskân’dan sorumlu daimi encümen üyeliği için aday oldunuz? PvdA neden sizi tercih etti ve bu nasıl gerçekleşti?

Uzman kişilere ihtiyaç vardı. Önceki dönemlerde genelde eski milletvekilleri bu göreve getiriliyordu. Fakat parti tüzüğü gereğince encümen azaları, seçilmiş meclis üyeleri içerisinden değil de dışarıdan da atanabiliyor, bu sistem işleme kondu ve dışarıdan uzman kişiler arandı. İlk etapta 52 kişi aday adayı olarak müracaat etti. Bu müracaatlar üç ayrı komisyondan geçti. Elemelerden sonra kalan beş kişi içerisinden bu göreve beni uygun gördüler.

İmar ve İskân’dan sorumlu encümen azası olarak ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? Rotterdam’ın merkezinde ve semt belediyelerinde büyük projelere imza atıyorsunuz, biraz bu konudan bahseder misiniz?

Evet, Rotterdam’ın birkaç büyük sorunu var. Bunun bir tanesi sosyal sorundur. Özellikle gençler okullarını erken terk ediyorlar diploma almadan ayrılıyorlar, bu da Rotterdam’a ekstra bir yük getiriyor, bunun acil çözümlenmesi gerekiyor. Bir diğeri konut sorunu, burada kaliteli konutlardan bahsediyorum. Hem bütçeye uygun, hem de kaliteli olmalı bunu çözmeye çalışıyoruz. Biliyorsunuz, Hollanda ekonomisinin % 25 ini Randstad bölgesi taşıyor yani, Rotterdam, Den Haag, Amsterdam üçgeni. Rotterdam’ın ise ekonomik ağırlığı limanında. Buna yeni ekonomik alan yaratmamız gerekiyor, yeni iş potansiyeline ihtiyaç var. Diğer bir sorun ise güvenlik bu da Rotterdam için çok önemli bir konu.

İmar ve İskân’la ilgili ne tür çalışmalarınız var? Bu konuda detaylı bilgi verir misiniz?

Bana göre Rotterdam’da şehir merkezini güçlendirmek gerek. Yüksek inşaatlar yapılıyor, tren istasyonu bölgesi geliştiriliyor ve böylece şehir Schiphol’a 19 dakikada bağlanılacak. Ben şu ana kadar 13.000 konut projesine imzamı attım. Göreve geldiğimden beri çözümlediğim önemli sorunlardan biri 40 yıldır çözümlenemeyen büyük sayıda ev sahibi olanların ( bunlara biz Huisjesmelker diyoruz) konutlarını geri kazandık. Örneğin 5.000 konutun ev sahibi olan bay Engel şehri terk etmiş bulunuyor.
Rotterdam diğer büyük şehirlere örnek olmalı ve kompakt şehir kavramını gerçek anlamda yerleştirmek gerekiyor. Devamlı enine büyüyen bir şehir belirli bir kalite kazanamaz, yeşil alanlara ev yapmak çok kolay ama bunun şehrin kalitesine ekstra bir getirisi yok. Dikkat ederseniz şimdiki bütün projeler bu yönde. Bu siyaset devam ettiği sürece hem kaliteli, hem ucuz konut sorunu çözülmüş olacak. Kültürel faaliyetlerin ve horecanın canlanması açısından kompakt şehir kavramını realize etmek önemli. Keşke bu adımlar 20 yıl önce atılsaydı.Rotterdam’ın şehir merkezine yüksek binalar inşa ediliyor. Markthal gibi kapalı pasaj projeleri planlandı, ikinci Koopgoot alışveriş merkezi onaylandı, İstasyona otopark yapılıyor bu konularda biraz bilgi verir misiniz?

Şehir merkezine konut olarak gökdelenlerin projelendirilmesi Rotterdam’ın kültürel açıdan gelişmesinde önemli bir rol oynar. 
Markthal ise şehir merkezine yeni bir cazibe ve canlılık getirecek. Koopgoot hem alışveriş merkezi hem de işyeri merkezi olacak. İstasyondaki dev otopark ise transferlere havaalanına ulaşım için kullanılacak. Bu arada şehir merkezinden arabaları uzaklaştıracak yeni otopark projeleri bütün hızıyla devam ediyor. Metro kuzey doğuda Zevenhuizen kasabasına kadar devam edecek. Coolsingel’ı ise Paris’in Champ Elysee’si gibi canlı bir hale getirmek istiyoruz.

Sayın Karakuş verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Böyle bir tanıtım fırsatı verdiğiniz için bende size teşekkür ederim.


Röportaj : Mustafa Toga
Fotoğraflar : Mehmet Nuri Gerek

..........................................................................................................
Platform Dergisi :
Hollanda Genelinde Dağıtım Yapılan, Aylık Türkçe Dergi

Bugün 921719 ziyaretçi (2409805 klik) kişi burdaydı!
 
Her Gün Yeni Bir Başlangıçtır.....Toga Medya.....2006 dan bu yana

“TogaMedya doğru, dürüst, şeffaf gazetecilik”
TÜRKİYE
 
Copyrigt 2014 ..... Her Hakkı Saklıdır ..... Design by TogaMedya
Sitemizde yayınlanan haberler kaynak gösterilmeden kullanılamaz. mustafa_toga@hotmail.com ve info@togamedya.net adresinden bize ulaşabilirsiniz…