<br>
<table border=
 
Menü
ANA SAYFA
AKTÜALİTE
EDiTÖRÜN SECTiKLERi
HiKAYELER VE YAZILAR
SALİHLİ SANAT DOSTLARI
SPOR SERVİSİ HABERLERi
AYIN KiTABINI TANIYALIM
R Ö P O R T A J L A R
=> 01-Güler Duman
=> 02-Athena Müzik
=> 03-Mercan Dede
=> 04-Fotomodel Chaira
=> 05-Yasemin Çeğerek
=> 06-Figen Genç
=> 07-Sevim Zor
=> 08-Saniye Bıldırcın
=> 09-Nurten Karışlı
=> 10-Cemile Sezer
=> 11-Seyfi Özgüzel
=> 12-Mülkiye Aytar
=> 13-Mustafa Ekinci
=> 14-Ömer Aşıran
=> 15-Semih Arıkan
=> 16-Vedat Gültekin
=> 17-Radar Holland
=> 18-Monique Turkeye
=> 19-Kinder Vereniging
=> 20-Müzeyyen Doğaner
=> 21-İsmet Deringöl
=> 22-Kemal Yalçın
=> 23-Mehmet Güçyetmez
=> 24-Osman Doğan
=> 25-Ali Aktaş
=> 26-Mehmet Arıkan
=> 27-İsmail Yiğiter
=> 28-Satılmış Karuç
=> 29-Süleyman Güdücü
=> 30-Recep İmamoğlu
=> 31-Sabahattin Uçar
=> 32-Nedim Bahçekapılı
=> 33-Arif Yakışır
=> 34-Dr. Ahmet Kaya
=> 35-Aydın Bayka
=> 36-Ali Osman Biçen
=> 37-Zeki Baran
=> 38-Ayhan Akgün
=> 39-Hamit Karakuş
=> 40-Turan Yazır
=> 41-Bülent Türker
=> 42-Gülsüm Tatar
ŞAiRLER-ŞiiRLER
TÜRKİYE'Yİ TANIYALIM
Salihli-MANİSA ve Rotterdam-HOLLANDA
KARAKALEM
YAZARLAR-HABERCiLER
L i N K L E R
V i D E O L A R
Ziyaretçi Defteri
İletişim : mustafa_toga@hotmail.com
Arşiv-I ...... H A B E R L E R : 001-200
Arşiv-II .... H A B E R L E R : 201-341
Arşiv-III ... H A B E R L E R : 342-414 .......... 2304-2404
Arşiv-IV ... H A B E R L E R : 415-522
Arşiv-V ..... H A B E R L E R : 523-642
Arşiv-VI . H A B E R L E R : 643 - 800
Arşiv-VII. H A B E R L E R : 801-1101
Arşiv VIII. H A B ERLE R: 1102-1500
Arşiv-IX. H A B E R L E R: 1501-1850
Arşiv-X.. HABERLER: 1851-2150
Arşiv-XI.. HABERLER: 2151-2303
 

20-Müzeyyen DoğanerAVUKAT MÜZEYYEN BİRİNCİ-DOĞANER

Avukatlık mesleği bazen sevinç bazen de buruk izler bırakan bir meslek. Hollanda’daki Türk öğrencileri arasında ise çok popüler. Bir avukat serbest ya da bir kuruma bağlı olarak çalışabilir. Kendi bürosunu açan, başarıyı yakalayan avukatlarımızdan bayan Müzeyyen Birinci-Doğaner ile Rotterdam’ın merkezindeki “Advocatenkantoor Eendrachtsplein” Hukuk bürosunda sohbet ettik.

Kendinizi tanıtır mısınız?


Adana’nın Tufanbeyi ilçesi Doğanlı köyünde doğdum. Küçük yaşlarda ‘1976’ aile birleşiminden dolayı Hollanda’ya geldim. Benden büyük 4 erkek kardeşim vardı, ailenin en küçüğü ve tek kız çocuğuydum. Evliyim, 2 çocuk annesiyim.

Hollanda’daki eğitim hayatınızdan bahseder misiniz? Hukuk Fakültesini seçmenizde ailenizin desteği-tepkisi nasıl oldu?

Özellikle ailemin desteği olmasaydı bu duruma gelemezdim. Her zaman arkamda oldular düşüncelerini benimle paylaştılar.
Eğitim konusuna gelince; Temel eğitimden sonra VWO yu bitirdim. Daha sonra Erasmus Üniversitesi Hukuk Fakültesine girdim. 1998 yılında iyi derece ile mezun oldum.

Bildiğimiz kadarıyla Türkiye’de de hukuk üzerine eğitim yaptınız bu nasıl gerçekleşti.

Bir yaz tatilinde eşimle Türkiye’de tanıştım. Eşim doktor ve İzmir’de çalışıyordu. Evlendikten sonra ben de Türkiye’ye gittim. Bu arada İzmir 9 Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesine devam edip mezun oldum.

Bundan önceki iş hayatınızdan, çalıştığınız yerlerden bahseder misiniz?

Ankara Barosu’nda avukatlık stajını tamamladıktan sonra bir süre serbest avukatlık yaptım.
Hollanda’da ise Akbank ve Yapı Kredi Bankasının hukuk müşavirliğini yaptım. Daha sonra bir avukatlık bürosunda çalıştım. Şimdi ise avukat arkadaşım bayan Dilek Akdemir ile birlikte kendi Hukuk büromuzu açtık.

Hangi hukuk alanlarına bakıyorsunuz?

Benim uzmanlık alanı olan davaları şöyle sıralayabilirim. İş hukuku, ticaret, sosyal güvenlik, sözleşmeler, borçlar, banka hukuku ve Tazminat davaları .Kısaca belirtmek gerekirse, Ağır Ceza Hukuku ve Yabancılar Hukuku haricinde tüm davalara bakıyorum.

Biliyorsunuz Hollanda’da çok sayıda iş verenimiz var. Yaklaşık 16 bine yakın olan Türk kökenli işletmecilerinde hukuksal sorunları olabilir. Bu şirketler size geldiğinde ne tür konularda yardımcı oluyorsunuz?

Ne kadar Hollandalı müşterimiz varsa bir o kadar da Türk kökenli müvekkilimiz var. Yardım konusuna gelince, konusuna bağlı. Kurulma aşamısında ise nasıl bir sağlıklı tüzel kişilik (Anonim ve Limited Şirketler) olmasının gerektiğine bakarız. Personel ve organizasyon işlerinde yardımcı olabiliriz. Sigorta ve vergi işlerinde kaynaklanan uyuşmazlıklar olabilir. Alacak davaları. Taşımacılıkla ilgili olabilir. Kısacası şirketler konusu çok geniş bir yelpaze içerir.

Özellikle Rotterdam’daki Türk toplumu içerisinde çok aranan bir avukatlık bürosusunuz. Bu başarıyı nasıl yakaldınız, çalışamlarınız nasıl gidiyor, gelecek için hedefleriniz nelerdir?

Büromuzu açalı daha iki yıl olmadı ama çok çalışarak bu başarıyı yakaldık. Çalışmalarımıza gelince yoğun bir şekilde devam ediyor. Önceden planladığımız hedeflerimizden bir tanesi Rotterdam Zuid bölgesine de bir şube açmaktı. Şu an ön çalışmaları tamamlamış bulunmaktayız. Tahmin ediyorum kısa bir zamanda yeni şubemizde müşterilerimize hizmet verebileceğiz. Hedeflerimiz arasındaki önemli bir konun ise yanımızda staj görecek avukat adaylarının en iyi şekilde yetişmesini sağlamak.

Müzeyyen hanım sizi PvdA’dan Rotterdam Anakent Belediye Meclis Üyesi olarak gördük. Bir süre sonra bu görevinizden ayrıldınız. Bu konuyu biraz açar mısınız?

2006-2010 dönemi için PvdA listesinden Rotterdam Anakent Belediye Meclis Üyeliğine seçildim. Geçen yıl bu görevimden işlerimin yoğunlu nedeniyle ayrılmak zorunda kaldım çünkü serbest olarak çalışıyorum, eşimde serbest meslek olarak çalışıyor bu arada 2. Çocuğumda dünyaya geldi. İş, aile, politika arasında iyi bir denge kurmam gerekiyor. Yoğun iş temposundan dolayı politikadan ayrılmak zorunda kaldım.Son olarak Türk gençliğine, özellikle genç kızlarımıza eğitimleri ve seçecekleri meslekleri hakkında neler söylemek istersiniz.

Herkesin karakteri farklı farklı ama benim tavsiyem kendi kültürlerinden, öz değerlerinden kopmasınlar. Okusunlar, eğitimlerini mutlaka tamamlamaya çalışsınlar. Dil çok önemli. Hem kendi anadillerini ‘Türkçe’, hemde Hollandacayı çok iyi öğrensinler. Çünkü yarım yamalak bir lisanla bir yere varılmıyor. Çok çalışsınlar kendilerine ve çevrelerine faydalı olsunlar. Meslek seçimine gelince; Meslek Seçimi herkesin hayatında çeşitli zamanlarda gerçekleştirdiği en önemli kararlardandır. ‘Mesleği Seçmek Hayat Biçiminizi Seçmektir ve Geleceğinizi Belirlemektir’. Seçtiğiniz meslek hayat boyu mutlu olmanızda önemli etkenlerden olabilir ya da tam tersi huzursuzlukların başlangıcı ve sorumlularından olabilir. Benim görüşüm bu konuda gençleri serbest bırakmalıyız. Kendi yetenek ve ilgi alanlarına göre mesleklerini seçebilirler.

Hukuksal konularda görüşlerinizi Kadın Dergisi okuyucularıya paylaştığınız için teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim. Hukuksal konularda bana ulaşabilirler.

Röportaj : Mustafa Toga
Fotograf: Damla Toga

...............................................................................................................
Kadın Dergisi :
Hollanda'da Aylık Yayımlanan Tek Türkçe Kadın Dergisi

Bugün 844727 ziyaretçi (2182882 klik) kişi burdaydı!
 
Her Gün Yeni Bir Başlangıçtır.....Toga Medya.....2006 dan bu yana

“TogaMedya doğru, dürüst, şeffaf gazetecilik”
TÜRKİYE
 
Copyrigt 2014 ..... Her Hakkı Saklıdır ..... Design by TogaMedya
Sitemizde yayınlanan haberler kaynak gösterilmeden kullanılamaz. mustafa_toga@hotmail.com ve info@togamedya.net adresinden bize ulaşabilirsiniz…