<br>
<table border=
 
Menü
ANA SAYFA
AKTÜALİTE
EDiTÖRÜN SECTiKLERi
HiKAYELER VE YAZILAR
SALİHLİ SANAT DOSTLARI
SPOR SERVİSİ HABERLERi
AYIN KiTABINI TANIYALIM
R Ö P O R T A J L A R
=> 01-Güler Duman
=> 02-Athena Müzik
=> 03-Mercan Dede
=> 04-Fotomodel Chaira
=> 05-Yasemin Çeğerek
=> 06-Figen Genç
=> 07-Sevim Zor
=> 08-Saniye Bıldırcın
=> 09-Nurten Karışlı
=> 10-Cemile Sezer
=> 11-Seyfi Özgüzel
=> 12-Mülkiye Aytar
=> 13-Mustafa Ekinci
=> 14-Ömer Aşıran
=> 15-Semih Arıkan
=> 16-Vedat Gültekin
=> 17-Radar Holland
=> 18-Monique Turkeye
=> 19-Kinder Vereniging
=> 20-Müzeyyen Doğaner
=> 21-İsmet Deringöl
=> 22-Kemal Yalçın
=> 23-Mehmet Güçyetmez
=> 24-Osman Doğan
=> 25-Ali Aktaş
=> 26-Mehmet Arıkan
=> 27-İsmail Yiğiter
=> 28-Satılmış Karuç
=> 29-Süleyman Güdücü
=> 30-Recep İmamoğlu
=> 31-Sabahattin Uçar
=> 32-Nedim Bahçekapılı
=> 33-Arif Yakışır
=> 34-Dr. Ahmet Kaya
=> 35-Aydın Bayka
=> 36-Ali Osman Biçen
=> 37-Zeki Baran
=> 38-Ayhan Akgün
=> 39-Hamit Karakuş
=> 40-Turan Yazır
=> 41-Bülent Türker
=> 42-Gülsüm Tatar
ŞAiRLER-ŞiiRLER
TÜRKİYE'Yİ TANIYALIM
Salihli-MANİSA ve Rotterdam-HOLLANDA
KARAKALEM
YAZARLAR-HABERCiLER
L i N K L E R
V i D E O L A R
Ziyaretçi Defteri
İletişim : mustafa_toga@hotmail.com
Arşiv-I ...... H A B E R L E R : 001-200
Arşiv-II .... H A B E R L E R : 201-341
Arşiv-III ... H A B E R L E R : 342-414 .......... 2304-2404
Arşiv-IV ... H A B E R L E R : 415-522
Arşiv-V ..... H A B E R L E R : 523-642
Arşiv-VI . H A B E R L E R : 643 - 800
Arşiv-VII. H A B E R L E R : 801-1101
Arşiv VIII. H A B ERLE R: 1102-1500
Arşiv-IX. H A B E R L E R: 1501-1850
Arşiv-X.. HABERLER: 1851-2150
Arşiv-XI.. HABERLER: 2151-2303
 

36-Ali Osman Biçen


ÜÇ DÖNEM BELEDİYE MECLİS ÜYESİ VE EYALET MİLLETVEKİLİ ADAYI `ALİ OSMAN BİÇEN`

Sayın Ali Osman bey yıllardır Hollanda siyasetinin içerisindesiniz. 2 Mart Eyalet Meclisi Seçimlerinde D66 partisinden adaysınız. Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

5 Haziran 1973 tarihinde Ordu ili Ünye ilçesinde dünya geldim. İlk okulu doğum yerim olan Ünye’de, Orta ve Lise eğitimimi Samsun’da gördüm. 1988 yılında 14 yaşımda ailemin daveti üzerine Hollanda’ya yerleştim. Hollanda’da Eğitim Fakültesi öğretmenlik bölümü ve Bilgisayar yüksek okulunda okudum. Yaklaşık 11 yıldır Bilgisayar sektoründe Profesyonel bilgi işlemci olarak çalışmaktayım. 2001 yılından bu yana D66 partisi üyesi olarak aktif siyasetin içerisindeyim. Zutphen şehrinde 3 cü dönem Belediye Meclisi Üyeliğinde bulunmaktayım. Bunun dışında 2009 yılında Avrupa Parlamentosu Milletvekillği seçimlerine de katıldım. 2 Mart 2011 tarihinde ise Gelderland Eyalet Milletvekilliği için üyesi olduğum D66 partisinin 7. ci sırasından aday olarak seçimlere katılacağım. Evliyim ve iki kız var.

Üçüncü dönem Belediye meclis üyeliği yapıyorsunuz. Hangi komisyonlarda görev aldınız? Yapmış olduğunuz çalışmaların hakkında detaylı bilgi verir misiniz?

Bulunduğum komisyonlara gelince: Stadswerk ( Şehir işleri), Samenleving ( Toplum), Socialezaken ( Sosyal işler komisyonu), Onderwijs ( Eğitim) ve Jeugd en Jongeren ( Gençler ve gençlik) 3 dönemdir bu komisyonlarda çalışmalarımı sürdürmekteyim.
Bunun yanı sıra bir çok sosyal alanda partim olan D66 adına parti programım çerçevesinde görüş ve katkılarda bulundum. Siyasete katılım konusunda belediyenin gençlik meclisi oluşumunda aktif rol adım. Zutphen halkının belediye meclisi siyasetini takip etmeleri ve siyasete katılımı için meclis toplantılarının internet üzerinden yayınlanması için önerim oy çokluğuyla kabul edildi. Azınlıkların sorunları konusunda belediyenin öz örgütlerle irtibat ve iletişimi için bir platformun kurulmasına yardımcı oldum.
Bu ve daha bir çok konularda Zutphen’de yaşayan bütün halkın sorunlarını ayrım yapmadan soru ve önerilerle belediyenin gündemine taşıyarak çözüm yolunda çaba gösterdim.

Şu anki sağ hükümetin icraatları ve eyalet meclisi seçimlerinin önemi hakkında görüş bildirebilir misiniz?


Hollanda’da geçen parlamento seçimlerinden bu yana negatif bir rüzgar esmekte. Hükümetin icraatlarına baktığımızda kemer sıkma politikası, kıstlamlar ve göçmenlerin kılık kıyafetleriniyle uğraşmak olarak değerlendirebiliriz. 2 Mart Eyalet Meclisi Seçimleri, seçmenlerin elinde bu rüzgarın yönünü değiştirmek gibi bir fırsat. Unutulmamalıki şuan bu aşırı sağ parti seçmenleri tarafından sandık yoluyla bu güce erişti. Bu gidişin de değişmesi yine yabancı kökenli vatandaşların 2 mart tarihinde sandık yoluyla mümkün olacak. Seçmenlerin bu güçlerinin bilincinde olması lazım. Mutlaka oy kullanmalılar ve olumsuz gidişatın değişmesi yolunda adım atsınlar. Şöyle düşünsünler. Bu hükümet elbet er geç gidecek, ama biz bu ülkede kalıcıyız. Eşit haklar, eşit şartlar ülkesini kurmak için , yine biz kanacağız, Hollanda kazanacak şeklinde düşünmeliler. Bunun çözümü politik mücadeleden geçmektedir.
Hollanda renkli bir topluma sahip. Şu an 160’a yakın çeşitli ülkelerden insanlar burada yaşamakta, Hollanda ekonomisine katkı sağlamaktalar.

Sizce çok kültürlülük Hollanda için bir kazanç mı?

Hollanda’da renkli bir toplum olduğunu kabullenmekte inatlaşmamalı, zira bu ülkenin başarısı ve geleceği bu renkliliğine vereceği değerde gizli olduğunu bilmeli ve çok kültürlülüğün ülkenin zenginliği olarak kabul edilmeli.
D66 siyasi partisinden Gelderland bölgesi İl meclis üyeliğine seçildiğiniz takdirde net tür çalışmalar yapmayı düşünüyorsun?
Eyalet’e seçildiğim takdirde öncelikle, oturduğumuz mahallelerimizin güvenli ve sosyal bir şekilde inşa edilmesini ve kişilerin oturduğu mahallelerde kendilerini güvenli ve rahat hissetmlerini istemekteyiz.
Öğrenciler için daha çok ve kaliteli staj yerlerinin olması için eğitim kurumları ile işverenler arasında işbirliğinin yapılması ve eğitim sonunda öğrencilerin eğitimlerine uygun staj yelerinin bulunması için çalışmalarda bulunacağım.
İş pazarı herkesi kucaklayıcı olmalı, katılım için en önemli faktor iş alanı olduğuna inanıyorum. Bunun için Eyalet olarak bölgesel ve yerel ekonominin güçlenmesi için çaba sarf edeceğim.
Yabancıların yoğunlukta oturduğu mahallelere uygun eğitim ve okulların bulunması, bir eğitim partisi olan D66 olarak eğitime daha çok yatırım yapmak ve Gelderland bölgesinde kamuya ait okulların iyi bir şekilde dağılımı konusunda çalışmalar yapacağım. Enerji ve iskan alanında yenilikçi projelerin desteklenmesi ve enerji tasarrufuna katkı saglayacak projelerin desteklenmesi konusunda çalışmalar yapacağım.

Demokratlar 66 Siyasi Partisi olarak seçmenlere ne tür mesaj vermek istersiniz? Gelderland Eyalet Meclisine aday olmanızdaki amacınız ne idi. Hem bölgesel hem de Hollanda genelinde parti programınızla ilgili biraz bilgi verirmisiniz?

D66 ( Demokratlar 66) Gelderland Eyaleti 7 ci sıra adayı
olarak tüm göçmenleri ve aynı zamanda Hollanda’daki Türk toplumunu sandığa gitmeye çağırıyorum. Bilindiği gibi Eyalet Meclisi Yönetimleri genel olarak eğitim, sağlık, bakım ve çevre politikalarının belirlenmesi gibi hepimizi yakından ilgilendiren konularda karar alıyorlar. Bunların yanı sıra kendi aralarında hükümet politikalarının hayata geçirilmesi açısından stratejik öneme sahip senato üyelerini belirliyorlar. Senato (1. Kamer) , hükümetin çıkardığı yasaları onaylama yetkisine sahip. Bu açıdan 2 Mart 2011 Eyalet Meclisi seçimleri Hollanda adına dönüm noktası olacak.
Bu seçimlerde bir oy iki oy sayılıyor. Eyaletlerde ve Senatoda göçmenlerin haklarının en iyi şekilde savunulması için oylarımızla sesimizi duyurmalıyız. Yarım saatinizi ayırırsanız ikinci dünya savaşından bu yana ilk defa iktidara gelen sağcı azınık hükümetinin kaderini de belirlemiş olursunuz.
D66 partisi olarak herkesin her alanda fırsat bulacağı bir toplumun inşa edilmesine, rekli bir toplumun bu ülkenin zenginliği olduğuna, geçmişimizden daha çok geleceğimizin önemli olduğuna, herkesin eşit değil ama eşit haklara sahip olmasına, Hollanda’nın geleceği için herkese ihtiyaç duyduğumuzu sosyal ve liberal bir sesle temsil edecek, gücünü halktan alan ve onu unutmayacak cesur, demokrat ve özgür bir sesle toplumu temsil etmek isteyen demokrat bir partiyiz. Çünkü biz halkın yani sizin gücünüze inanıyoruz.Sayın Biçen seçmenleri aydınlattığınız ve vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkür eder, size başarılar dileriz.

Son olarak şunu söylemek istiyorum parlamentoda olduğu gibi eyalet meclisi seçimlerinde de sadece Hollanda vatandaşı olanlar oy kullanabiliyor. Hollanda pasaportu taşıyan Türk seçmenlerin en az yüzde 80’inin sandık başına gidip demokratik hakları olan oylarını kullanmalarını rica ediyorum.

Röportaj: Mustafa Toga
Fotoğraf: Ali Okşak 

(Not: Platform dergisinin SEÇİMLER sayısına yetişmedeği için yayınlanamadı fakat 5 haberportalı  websitelerin de yayınlandı)
........................................................................
Platform Dergisi : 
Hollanda Genelinde Dağıtım Yapılan, Aylık Türkçe Dergi

www.platformmedia.nl
Kadın Dergisi :
Hollanda'da Aylık Yayımlanan Tek Türkçe Kadın Dergisi
Bugün 844692 ziyaretçi (2182579 klik) kişi burdaydı!
 
Her Gün Yeni Bir Başlangıçtır.....Toga Medya.....2006 dan bu yana

“TogaMedya doğru, dürüst, şeffaf gazetecilik”
TÜRKİYE
 
Copyrigt 2014 ..... Her Hakkı Saklıdır ..... Design by TogaMedya
Sitemizde yayınlanan haberler kaynak gösterilmeden kullanılamaz. mustafa_toga@hotmail.com ve info@togamedya.net adresinden bize ulaşabilirsiniz…