<br>
<table border=
 
Menü
ANA SAYFA
AKTÜALİTE
EDiTÖRÜN SECTiKLERi
HiKAYELER VE YAZILAR
SALİHLİ SANAT DOSTLARI
SPOR SERVİSİ HABERLERi
AYIN KiTABINI TANIYALIM
R Ö P O R T A J L A R
=> 01-Güler Duman
=> 02-Athena Müzik
=> 03-Mercan Dede
=> 04-Fotomodel Chaira
=> 05-Yasemin Çeğerek
=> 06-Figen Genç
=> 07-Sevim Zor
=> 08-Saniye Bıldırcın
=> 09-Nurten Karışlı
=> 10-Cemile Sezer
=> 11-Seyfi Özgüzel
=> 12-Mülkiye Aytar
=> 13-Mustafa Ekinci
=> 14-Ömer Aşıran
=> 15-Semih Arıkan
=> 16-Vedat Gültekin
=> 17-Radar Holland
=> 18-Monique Turkeye
=> 19-Kinder Vereniging
=> 20-Müzeyyen Doğaner
=> 21-İsmet Deringöl
=> 22-Kemal Yalçın
=> 23-Mehmet Güçyetmez
=> 24-Osman Doğan
=> 25-Ali Aktaş
=> 26-Mehmet Arıkan
=> 27-İsmail Yiğiter
=> 28-Satılmış Karuç
=> 29-Süleyman Güdücü
=> 30-Recep İmamoğlu
=> 31-Sabahattin Uçar
=> 32-Nedim Bahçekapılı
=> 33-Arif Yakışır
=> 34-Dr. Ahmet Kaya
=> 35-Aydın Bayka
=> 36-Ali Osman Biçen
=> 37-Zeki Baran
=> 38-Ayhan Akgün
=> 39-Hamit Karakuş
=> 40-Turan Yazır
=> 41-Bülent Türker
=> 42-Gülsüm Tatar
ŞAiRLER-ŞiiRLER
TÜRKİYE'Yİ TANIYALIM
Salihli-MANİSA ve Rotterdam-HOLLANDA
KARAKALEM
YAZARLAR-HABERCiLER
L i N K L E R
V i D E O L A R
Ziyaretçi Defteri
İletişim : mustafa_toga@hotmail.com
Arşiv-I ...... H A B E R L E R : 001-200
Arşiv-II .... H A B E R L E R : 201-341
Arşiv-III ... H A B E R L E R : 342-414 .......... 2304-2404
Arşiv-IV ... H A B E R L E R : 415-522
Arşiv-V ..... H A B E R L E R : 523-642
Arşiv-VI . H A B E R L E R : 643 - 800
Arşiv-VII. H A B E R L E R : 801-1101
Arşiv VIII. H A B ERLE R: 1102-1500
Arşiv-IX. H A B E R L E R: 1501-1850
Arşiv-X.. HABERLER: 1851-2150
Arşiv-XI.. HABERLER: 2151-2303
 

05-Yasemin ÇeğerekPvdA’DAN GELDERLAND EYALET MİLLETVEKİLİ YASEMİN ÇEĞEREK

Gelderland Eyalet milletvekili ve önümüzdeki eyalet meclisi seçimlerinde PvdA 4.sıra adayı Yasemin Çeğerek ile Arnhem Türk İşadamları Derneğinin, Westervoort Maksim Konferans Salonunda düzenlemiş olduğu yeni yıl resepsiyonunda karşılaştık.

2011-HOLLAND

Yasemin hanım merhaba, biraz kendinizden bahseder misiniz?

1977 yılında Apeldorn’da doğdum. Amasya’lı bir işçi ailesinin kızıyım. Babam da Avrupa ülkelerine çalışmaya gelen ilk kuşak insanlarımızdan. 1970 yılında Hollanda’ya gelmiş.
Ailem, çocuklarının eğitimine çok önem veriyordu. Bende temel ve orta eğitimimi Apeldoren’da tamamladıktan sonra yüksek eğitimi için Enschede kentine yerleştim. Enschede Üniversitesi’nin Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldum.

Ne zamandır politikanın içerisindesiniz?

Politikaya karşı küçük yaşlardan beri ilgim vardı. İşçi Partisi’nin (PvdA) gençlik kollarına kayıt oldum, bir çok alt komisyonlarda pasif olarak çalıştım. Son 10 yıldır ise Hollanda politikasında aktif olarak görev yapmaktayım. Bunun 4 yılını Belediye Meclis Üyeliği yaparak geçirdim son 4 yıldırda Eyalet Meclis Üyesi olarak görev yapmaktayım.

Politikaya atılmanıza ailenizin tepkisi nasıl oldu? Belediye Meclis Üyeliği ve Eyalet Meclis Üyeliği dönemlerinizde hangi komisyonlarda, ne tür çalışmalar yaptınız?

Ailem her zaman pozitif olarak beni destekledi. Zaten ailemin teşfikiyle Enschede belediye meclis üyeliğine adaya oldum. İşçi Partisinden meclis üyeliğine seçildikten sonra Ekonomi, Uyum ve Gençlikten sorumlu komisyonlarda görev aldım. Buradaki 4 yıllık görev sürem bittikten sonra doğmuş olduğum Apeldoren’a geri döndüm. Bu bölgeden Gelderland eyalet meclis üyeliği için aday oldum. Seçildikten sonra ekonomi, ulaşım, turizm, iş pazarı ve gençlikten sorumlu komisyonlarda sözcülük yaptım. Aynı zamanda Eyalet araştırma komisyonunun ikinci başkanıyım ve İl meclis üyesiyim.

Birazda kişisel çalışmalarınızdan bahsedelim. T.C. Deventer Başkonsolosluğu sizin bölgenizde, (TOV) Arnhem Türk İşadamları Derneği’de. Eyalet düzeyinde Türk kökenli işletmelerle ilgili hiç projeniz, öneriniz veya çalışmanız oldu mu?

Şu an işçi partisi olarak eyalet meclisinde 10 sandelyemiz var. Bende bir İşçi Partisi eyalet meclis üyesi olarak yüzlerce projede birlikte yer aldım. Örneğin Avrupa Birliği projeleri ve İnternasyonal ortaklık çalışmaları da benim görev alanım içerisindeydi. Bilindiği gibi İş pazarı eyaletlerin asil görevleri içerisinde değildir fakat benim özel çabalarım sayesinde eyaletimizde gündem oluşturdu ve çalışma programamıza girdi. Bu sayede işverenleri, okulları ve eyaleti bir araya getirerek işsiz gençlere iş imkanları sagladık.
Yine benim girişimlerimle eyalet meclisinde ilk defa bir Türk İş Adamaları Derneğini ağırladık ve onların sorunlarını tartıştık.

Biliyorsunuz son zamanlarda Türk gençlerinin eğitim seviyesi yükseldi fakat o kadarda işsizlik var. Eyalet bölgenizde gençlere yönelik ne tür çalışmalar yaptınız?

Gelderland bölgesinde 6 tane platform kurduk. Bu platformlarda iş adamları, belediyeler ve eğitim merkezleri beraber çalışıyorlar. En önemli projelerden birisi gençlere yönelikti. Gençlere iş alanında daha fazla imkanların artırılmasıydı. Bu projeden en fazla yabancı kökenli gençlerimiz yaralandı. Göçmen kökenli gençlerin iş alanında imkanlarının daha fazla artması için eyalet valimiz, belediyelerimiz ve komisyon üyelerimiz uyum içerisinde çalışmaktadırlar.

Sağlık sektörü günümüzde güncel bir konu çünkü Hollandalılar gibi birinci jenerasyon insanlarımızda yaşlanıyorlar. Bu sektörün gelecekte büyük iş potansiyeline ihtiyacı olacak gibi görülüyor. Refha ve Sağlık sektörü için yabancı gençlerin özellikle Türk genç kızlarımız için eyalet olarak projeleriniz var mı?

Sağlık sektörü konusu çok önemli çünkü Avrupa’da olduğu gibi Hollanda’da da nüfus yaşlanıyor. Tabi buna parelel olarak birinci jenerasyon insanlarımızda. Yaşlanan bu grup için bakıcıya, sağlık sektörü elamanlarına ihtiyaç var. Buda bu sektördeki iş pazarını genişletiyor. Bizim insanlarımız iki dilli olduğu için gençlerimize bu sektörde çok ihtiyaç var. Bu iş dalı için Türk gençlerimizin, özellikle genç kızlarımızın eğitilmelerinin gerekli olduğunu düşünüyorum. Eyalet olarak bu konuda komisyon çalışmalarımız devam ediyor.

Sayın Çeğerek yeniden politikaya dönelim. 2 Mart 2011 Eyalet Meclisi seçimleri yaklaşıyor ve siz eyalet meclis üyeliğine yeniden adaysınız? Partiniz çalışmalarınızdan menmun ki sizi listesinin seçilebilecek bir sırasına koymuş. Eyalet meclisi ne demek, eyalet seçimleri ile ilgili biraz bilgi verebilir misiniz?

Doğru söylemek gerekirse şu son 4 yıl içerisinde çok çalıştım. Partimde beni seçim listesinin 4. sırasına koydu.
Bu seçim çok önemli çünkü Hollanda’da 2 Mart tarihinde yapılacak olan eyalet seçimleri, şuanda mevcut olan hükümetin kaderini doğrudan etkileyecek. Çünkü 9 Haziran 2010 tarihinde yapılan erken seçimlerin bir nevi provası olacak. Diğer yandan 2 Mart 2011 tarihinde yapılacak olan eyalet seçimleri aynı zamanda 75 kişilik Hollanda Senatosu’nun belirlemesi açısından son derece önem arz ediyor.
Hollanda’da 12 Eyalet var (Drenthe, Flevoland, Friesland, Gelderland, Groningen, Limburg, Noord-Brabant, Overijssel, Noord-Holland, Utrecht, Zeeland, Zuid-Holland) ve bu eyalet meclisleri içinde en çok üye, nüfusu en yoğun olan Zuid Holland (Güney Hollanda) Eyalet Meclisi’nde bulunuyor ve 83 üye yer almakta.

Eyalet Meclislerine gelince; Yönetim sistemi içinde merkezi hükümet ile yerel yönetimler arasında bir konumda bulunuyor. Eyaletler halk arasında yapılan işler açısından pek bilinmez ancak işlev açısından önemli bir yere sahip. Eyalet Meclisleri daha çok, havaalanları, limanlar, yollar, toplu konut projeleri, çöp, çevre, imarı dağılım, tarım, hayvancılık ve jeugdzorg dediğimiz sorunlu çocukları topluma kazandırma konularında hizmet verir. Kısaca Eyaletlerin hangi konularda ağırlıklı hizmet verdiklerine bakacak olursak şöyle sıralayabiliriz.
İmar ve İskân: Bu komisyonda eyalet meclisi evler, işyerleri, sanayi siteleri ve doğal çevre alanlarının nerelere geleceğini belirler. Yapılacak olan yollar, yolların bakımı da bu komisyonda belirlenir.
Ulaşım ve Toplu Taşımacılık: Eyaletler sorumlu olduğu belediyeler arasındaki toplu taşımanın iyi organize edilmesi ve köylerin kasabalarla ve şehirlerle olan taşımacılık bağının da iyi organize olması için çalışır. Buna en iyi örnek şehirlerarası taşımacılık yapan otobüs şirketleridir.
Doğa ve Çevre: Bu komisyonda herkes için havanın, suyun ve çevrenin temiz ve yaşanılır tutulmasına çalışılır. Büyük şirketlerin doğa ve çevre izinlerini eyalet verir ve denetimlerini yapar. Bakım ve Welzijn komisyonunda en büyük görevi de Jeugdzorg dur. Jeugdzorg; evinde sorunlu olan, yetim, topluma uyumda zorlanan veya anne babalarının artık ben ilgilenemiyorum dediği çocukların sorunlarıyla ilgilenir. Kültür komisyonundan eyaletler çeşitli sübvansiyonlar verip, tarihi güzelliklerin korunması, müzelerin, kültür evlerinin açılmasında maddi destek sağlar. Ayrıca turizmin geliştirilmesi ve tanıtım içinde çalışma yapılır.Yasemin hanım, 2 Mart seçimleri için Türk seçmenlere söylemek istediğiniz herhangi bir mesajınız var mı?

12 Eyalet meclisinin bulunduğu Hollanda’da, 2 Mart 2011 tarihinde eyalet meclisi seçimleri için halk yine sandık başına gidecek. Bu seçimler çok önemli..! İnanınki bir oy iki oy yerine geçecek! Kişilerden çok bu sefer partiler çok önemli! Hal hazırdaki koalisyon hükümeti insaların dini ve dili ile uğraşmakta.
Baş örtülü kadınlar iş bulamadıkları taktirde onların ödeneklerinin kesilmesi gündemde. Yabancı kökenli yaşıların ekmeklilik maaşlarındaki ek pay kaldırılmak istenmekte.
O yüzden mutlaka oylarımızı kullanalım. Hollanda’daki Türk toplumu şu an ikiyüzseksen bin oy potansiyeline sahip. Geleceğimizi belirlemek için sandık başına gidelim. Herkes istediği partiye oy verebilir ama benim ricam münkünse oylarınızı benden ve benim partimden yana kullanmanızdır.

Haydi sandık başına...! Çünkü bu hükümetin senatoda çocuğunluğu ele geçirip geçirmemesi sizin elinizde!

Röportaj : Mustafa Toga
Fotoğraf: Ömer Hünkar Ilık

...................................................................

Platform Dergisi : 
Hollanda Genelinde Dağıtım Yapılan, Aylık Türkçe Dergi

www.platformmedia.nl
Kadın Dergisi :
Hollanda'da Aylık Yayımlanan Tek Türkçe Kadın Dergisi

Bugün 844575 ziyaretçi (2182184 klik) kişi burdaydı!
 
Her Gün Yeni Bir Başlangıçtır.....Toga Medya.....2006 dan bu yana

“TogaMedya doğru, dürüst, şeffaf gazetecilik”
TÜRKİYE
 
Copyrigt 2014 ..... Her Hakkı Saklıdır ..... Design by TogaMedya
Sitemizde yayınlanan haberler kaynak gösterilmeden kullanılamaz. mustafa_toga@hotmail.com ve info@togamedya.net adresinden bize ulaşabilirsiniz…