<br>
<table border=
 
Menü
ANA SAYFA
AKTÜALİTE
EDiTÖRÜN SECTiKLERi
HiKAYELER VE YAZILAR
SALİHLİ SANAT DOSTLARI
SPOR SERVİSİ HABERLERi
AYIN KiTABINI TANIYALIM
R Ö P O R T A J L A R
=> 01-Güler Duman
=> 02-Athena Müzik
=> 03-Mercan Dede
=> 04-Fotomodel Chaira
=> 05-Yasemin Çeğerek
=> 06-Figen Genç
=> 07-Sevim Zor
=> 08-Saniye Bıldırcın
=> 09-Nurten Karışlı
=> 10-Cemile Sezer
=> 11-Seyfi Özgüzel
=> 12-Mülkiye Aytar
=> 13-Mustafa Ekinci
=> 14-Ömer Aşıran
=> 15-Semih Arıkan
=> 16-Vedat Gültekin
=> 17-Radar Holland
=> 18-Monique Turkeye
=> 19-Kinder Vereniging
=> 20-Müzeyyen Doğaner
=> 21-İsmet Deringöl
=> 22-Kemal Yalçın
=> 23-Mehmet Güçyetmez
=> 24-Osman Doğan
=> 25-Ali Aktaş
=> 26-Mehmet Arıkan
=> 27-İsmail Yiğiter
=> 28-Satılmış Karuç
=> 29-Süleyman Güdücü
=> 30-Recep İmamoğlu
=> 31-Sabahattin Uçar
=> 32-Nedim Bahçekapılı
=> 33-Arif Yakışır
=> 34-Dr. Ahmet Kaya
=> 35-Aydın Bayka
=> 36-Ali Osman Biçen
=> 37-Zeki Baran
=> 38-Ayhan Akgün
=> 39-Hamit Karakuş
=> 40-Turan Yazır
=> 41-Bülent Türker
=> 42-Gülsüm Tatar
ŞAiRLER-ŞiiRLER
TÜRKİYE'Yİ TANIYALIM
Salihli-MANİSA ve Rotterdam-HOLLANDA
KARAKALEM
YAZARLAR-HABERCiLER
L i N K L E R
V i D E O L A R
Ziyaretçi Defteri
İletişim : mustafa_toga@hotmail.com
Arşiv-I ...... H A B E R L E R : 001-200
Arşiv-II .... H A B E R L E R : 201-341
Arşiv-III ... H A B E R L E R : 342-414 .......... 2304-2404
Arşiv-IV ... H A B E R L E R : 415-522
Arşiv-V ..... H A B E R L E R : 523-642
Arşiv-VI . H A B E R L E R : 643 - 800
Arşiv-VII. H A B E R L E R : 801-1101
Arşiv VIII. H A B ERLE R: 1102-1500
Arşiv-IX. H A B E R L E R: 1501-1850
Arşiv-X.. HABERLER: 1851-2150
Arşiv-XI.. HABERLER: 2151-2303
 

09-Nurten KarışlıBELEDİYE ENCÜMEN ÜYESİ NURTEN KARIŞLI İLE SÖYLEŞİ

Geniş değil ama insanın içine huzur veren bir çalışma odasındayız. Duvarı boydan boya kaplamış Rotterdam’ın şehir haritası. Kırmızı çizgilerle sınırları belirlenmiş IJsselmonde ilçe belediyesinin bulunduğun bu makam odasında daimi encümen üyesi ve Belediye Başkan Yardımcısı Nurten Karışlı ile söyleşimize başladık.

Nurten hanım, merhaba. Birçok sorumluluğu omuzlarında taşıyan bir encümen üyesi olarak biraz kendinizden bahseder misiniz?

Evet, gerçekten büyük sorumluluk ve özveri isteyen bir görevim var. 1971’de Erzincan’da doğdum. Aile birleşimi yoluyla 6 yaşında Hollanda’ya geldim. Evliyim, bir oğlum var. Bütün eğitimimi Hollanda’da yaptım. VWO orta eğitiminden sonra PABO’yu bitirdim. Daha sonra `culturele en maatschappelijke vorming` eğitimini tamamladım.Tilburg Üniversitesi’nde 2 yıl doktora çalışması yaptım. Üç yıldır Rotterdam - IJsselmonde ilçe belediyesinde Gençlik ve Gençler, Güvenlik, İş Olanağı ve Ekonomi’den sorumlu Daimi Encümen Üyesi ve Belediye Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyorum.

Ne zamandır politikanın içerisindesiniz?

Politikaya 1993 yılında pasif olarak başladım. Parti içerisinde birçok alt komisyonda görev aldıktan sonra 2006 yılında aktif olarak İşçi Partisi (PvdA) içerisinde yerimi aldım.

PvdA içerisinde ne tür çalışmalar yaptınız?

PvdA’nın gençlik kollarında görev aldım. Çeşitli komisyonların yanı sıra ülke çapında kampanya timleriyle birlikte çalıştım. Son seçimlerde Millet Meclisi (Tweede Kamer) için milletvekili adaylarını belirleme komisyonunda görev aldım. PvdA’nın Rotterdam İl Meclisi adaylarını seçme komisyon üyesi olarak çalıştım.

Rotterdam kenti bugüne kadar İşçi Partisi’nin kalesiydi. 2002’de Leefbaar Rotterdam, PvdA’yı sildi süpürdü. 2006 seçimlerinde PvdA yeniden toparlandı ve birinci parti oldu.
Bu konuyu biraz açar mısınız?


Biliyorsunuz Rotterdam 600.000 nüfuslu büyük bir şehir. Ayrıca etnik azınlıkların yoğun olarak yaşadığı bir kent. 103 ülkeden insan yaşıyor. Hollandalılarla çok iyi uyum içerisindeler. Karşılıklı saygılı ve hoşgörülüler fakat bazı durumlarda ayrılıklar da olmuyor değil. Bu gerçeği de inkar edemeyiz. Rotterdam’da iyi gitmeyen durumların başında sosyal-ekonomik durum geliyordu. 2001 yılında Pim Fortuin bu konuları sert bir biçimde masaya yatırdı. Göçmenlere karşı tavrını da açık bir şekilde ortaya koydu. Bu da Rotterdam başta olmak üzere Hollanda’da populist akımı başlattı. Bu durumun ortaya çıkması diğer partilerle birlikte PvdA olarak bizi de etkiledi. Tüzüğümüzü yeniden gözden geçirmek zorunda kaldık. Böylece eksikliklerimizi gördük. Yeniden yapılandık ve tekrar seçmenin güvenini kazandık. Bu da seçimlerde başarıyı getirdi.

Gençlik ve Gençler, Güvenlik, İş Olanağı ve Ekonomi’den sorumlu encümen üyesi (Porteuillehouder van Jeugd en Jongere, Veiligheid, Werkgelegenheid en Ekonomie) olma fikri nasıl oluştu, prosedürü kısaca anlatır mısınız?

Parti içerisinde özellikle Rotterdam-IJsselmonde ilçesinde çok aktiftim. PvdA seçimlerden büyük bir başarıyla çıkınca partiden encümen üyesi olmam için teklif geldi ve ben de seve seve kabul ettim.

Encümen üyesi olarak ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? Görev ve sorumluluklarınız nelerdir?

IJsselmonde ilçe belediyesinde savcılık ve polis teşkilatından sorumluyum. Her iki haftada bir, polis şefleriyle savcılıkta benim başkanlığımda bir araya gelip durum değerlendirmesi yapıyoruz. Emniyet ve güvenlikle ilgili dosyaları inceliyoruz. Alınacak tedbirleri, yapılacak işleri gözden geçiriyoruz. İş olanağında özellikle ödenek alan insanları işe yönlendiriyoruz. Gerekiyorsa yeniden beceri ve yetenek kurslarına gönderiyoruz. Gönüllü işlerde (vrijwilligerswerk) çalışmalarına yardımcı oluyoruz. IJsselmonde ilçesi sınırları içerisinde 60.000 kişi ikamet ediyor. Bunun 20.000'i gençlerden oluşuyor. Hollanda’da gençlerin yoğunlukta olduğu belediyelerden birisiyiz. Tabii bu da birçok sorunu beraberinde getiriyor. Bizde de sorunlu olan bir gençlik grubu var. Bu gençlerin sorunlarına ciddiyetle ve büyük bir özveriyle yaklaşıyoruz.

Ekonomi deyince akla ilk önce işyerleri gelir. IJsselmonde Belediyesi’nde şu an 2300 işverenimiz var. Limanın yanı sıra çok büyük sanayi bölgelerimiz de (Bedrijfsterrein) var. IJsselmonde’da büyük şirketler için özellikle araba branşında çok büyük bir potansiyel var. Örnek olarak Ford'un, Honda'nın, Opel'in bayiliklerini sayabiliriz. Şehir merkezinde birçok alışveriş merkezi, çarşı ve dükkanımız var. Kijzerwaard kapalı alışveriş merkezi, bölgenin isteklerini karşılıyamaz hale geldi; ama şimdi genişletiliyor. İlçedeki küçük işletme sayısı da bir hayli kabarık. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Feijenoord Stadyumu’nu Maas’ın kenarına yeniden inşa edeceğiz. Coğrafi konum olarak stratejik bir bölgede bulunuyoruz. E19, A16 ve A15 yol üçgeni üzerindeyiz. Anlaşıldığı gibi, ekonomik yönden çok hızlı büyüyen bir belediyeyiz. Bu da tabiatıyla birçok sorun ve sorumluluk getiriyor bizlere...

IJsselmonde ilçesinin ne tür sorunları var? Bunların çözümü için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?


Bundan üç yıl öncesine kadar gençler arasında sorunlar vardı. Kriminal olaylar çoktu. Çok sık hırsızlık ve işyerlerinin kundaklanması söz konusuydu. Aldığımız tedbirlerle bugün bu sorunları en az düzeye indirdik. Sorunlu gençler için dört eğitim evi açtık. Okulda ve evde sorunlu olan çocuklar için özel timler oluşturduk. Belediye olarak aldığımız tedbirlerle sorunları kökten çözüme gittik. Diğer bir sorun ise işsizlik. Bu da ilçede yaşayan sadece göçmenler için değil Hollandalılar için de geçerli. CWI, UWV ve Social Dienst üstdüzey yöneticileriyle birlikte uyum içerisinde gerekli tedbirleri alıyoruz.

Göçmen kadınlara politikada olsun iş hayatında olsun neler önerirsiniz?

Evde boş oturmasınlar. Sürekli kendilerini yetiştirsinler. Çevrelerindeki (semtevleri vs.) sosyal faaliyetlere katılsınlar. Kurslara (dil kursu, biçki-dikiş, güzel sanatlar, folklor, müzik vs.) katılsınlar. Siyasi partilerin çalışmalarında görev alsınlar. Aktif olsunlar.Kadın Dergisini nasıl buluyorsunuz? Bu konuda eleştiri ve önerileriniz nelerdir?

Bir encümen üyesi olmanın dışında bir kadın, bir anne olarak Kadın Dergisini çok pozitif buluyorum. Toplumumuzun büyük bir eksiğini tamamlıyor. İşlenen konular bizim insanımızı ilgilendiren konular. Ailevi ve sağlık konularının yanı sıra mizah güzellik gibi konuları da işliyor. Kadınlarımızı bilgilendiriyor ve bilinçlendiriyor. Kısacası çok değişik bir karekter ve çizgisi var. Yayın hayatında başarılar dilerim.

Zaman ayırıp görevlerinizi ve görüşlerinizi Kadın Dergisi okuyucularıyla paylaştığınız için teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim.

Röportaj: Mustafa Toga
Fotolar: Ali Okşak / Ayşe Damla Toga
....................................................................................

Platform Dergisi : 
Hollanda Genelinde Dağıtım Yapılan, Aylık Türkçe Dergi

www.platformmedia.nl
Kadın Dergisi :
Hollanda'da Aylık Yayımlanan Tek Türkçe Kadın DergisiBugün 893276 ziyaretçi (2330082 klik) kişi burdaydı!
 
Her Gün Yeni Bir Başlangıçtır.....Toga Medya.....2006 dan bu yana

“TogaMedya doğru, dürüst, şeffaf gazetecilik”
TÜRKİYE
 
Copyrigt 2014 ..... Her Hakkı Saklıdır ..... Design by TogaMedya
Sitemizde yayınlanan haberler kaynak gösterilmeden kullanılamaz. mustafa_toga@hotmail.com ve info@togamedya.net adresinden bize ulaşabilirsiniz…